Informacje

Kredyty mieszkaniowe: Większe wymogi, mniej chętnych

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 7 listopada 2016, 14:23

  • Powiększ tekst

Banki prognozują, że w ostatnim kwartale 2016 roku nieco wzrośnie popyt na krótkoterminowe kredyty dla małych i średnich firm – wynika z danych NBP o sytuacji na rynku kredytowym. Za to nadal będzie się zmniejszać zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi.

W III kwartale 2016 r. ankietowane banki nie zmieniły istotnie kryteriów udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw. W przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw banki zaostrzyły kryteria w segmencie kredytów długoterminowych, a w segmencie kredytów krótkoterminowych pozostawiły bez zmian. Ponadto czwarty kwartał z rzędu ankietowane banki podwyższyły pozaodsetkowe koszty kredytu. Zaostrzenie polityki kredytowej banki uzasadniały głównie oceną przewidywanej sytuacji gospodarczej oraz wzrostem ryzyka związanego z kredytowaniem podmiotów z niektórych branż.

W III kwartale 2016 r. banki obserwowały spadek popytu zgłaszanego ze strony dużych przedsiębiorstw, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw brak zmian popytu. Banki przewidują, że w IV kwartale 2016 r. ich polityka kredytowa w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw nie zmieni się istotnie – jedynie pojedyncze banki planują jej zaostrzenie. Według ankietowanych banków wzrost popytu będzie odczuwany wyłącznie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W III kwartale 2016 r. banki kontynuowały zaostrzanie kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych. Ponadto trzeci kwartał z rzędu ankietowane banki zadeklarowały zaostrzenie wymogów dotyczących posiadanych przez kredytobiorców zabezpieczeń. Do głównych przyczyn zaostrzenia polityki kredytowej banki zaliczyły wejście w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw i ocenę przewidywanej sytuacji gospodarczej.

W III kwartale 2016 r. banki obserwowały istotny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. W ich opinii na spadek popytu wpłynęło wyczerpanie limitu środków dostępnych w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” oraz zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. W IV kwartale 2016 r. w segmencie kredytów mieszkaniowych banki zapowiadają brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz przewidują dalszy spadek popytu.

Ankietowane banki nie zmieniły istotnie kryteriów i warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych w III kwartale 2016 r. Pierwszy raz od ponad trzech lat banki zaobserwowały spadek popytu na kredyty konsumpcyjne. W opinii banków wynikał on głównie ze zmiany sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz wykorzystania alternatywnych źródeł finansowania. W IV kwartale 2016 r. banki przewidują brak istotnych zmian w polityce kredytowej oraz brak zmian popytu.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.