Informacje

W IV kwartale wzrost PKB nieco przyspieszy

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 30 listopada 2016, 14:59

    Aktualizacja: 30 listopada 2016, 15:03

  • 0
  • Powiększ tekst

W IV kwartale 2016 r. tempo wzrostu PKB powinno nieco przyspieszyć – ocenia Ministerstwo Rozwoju. W ostatnim okresie roku powinno też nastąpić zahamowanie spadku w inwestycjach.

GUS poinformował dzisiaj, że wg jego szacunków Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2016 roku był wyższy o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku (w cenach średniorocznych roku poprzedniego). W ujęciu kwartalnym, wyrównany sezonowo wzrost wyniósł 0,2 proc. w porównaniu z 0,8 proc. notowanym w drugim kwartale.

Z danych GUS wynika, że spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku było skutkiem pogłębiającego się spowolnienia inwestycji. Jednocześnie spożycie prywatne wzrosło o 3,9 proc., przy wzroście o 3,2 proc. w całym 2015 roku i zbliżonym tempie w pierwszych dwu kwartałach 2016 roku. Szybciej niż w 2015 roku oraz w pierwszej połowie 2016 roku wzrosło spożycie publiczne – o 4,9 proc. Spadek nakładów brutto na środki trwałe w trzecim kwartale o 7,7 proc. był głębszy niż w pierwszej połowie roku. Odnotowano także wzrost poziomu zapasów, których wkład we wzrost gospodarczy wyniósł 1,1 pkt. proc. Ten ostatni czynnik stymulował także wyższy wzrost importu, który spowodował, że wkład popytu zewnętrznego (eksport netto) był ujemny i wyniósł minus 0,3 pkt. proc. (wobec plus 1,0 pkt. proc. w drugim kwartale).

Struktura wzrostu gospodarczego pozostaje korzystna i wskazuje na zrównoważony rozwój polskiej gospodarki. Dwa spośród trzech popytowych czynników, tj. spożycie oraz eksport, rosną stabilnie, zaś negatywny wpływ inwestycji wynika z czynników jednorazowych, dotyczy głównie inwestycji publicznych, nakładów na budynki i budowle nie związanych z nakładami mieszkaniowymi i jest skoncentrowany w sektorach transportu i dostaw wody. Nakłady na maszyny i urządzenia, jak i na budynki i budowle mieszkaniowe, nie notują spadków – napisał resort rozwoju w komentarzu do danych GUS.

Resort zwraca uwagę na „stabilne tempo wzrostu wartości dodanej (dane oczyszczone z wahań sezonowych) we wszystkich sektorach, z wyjątkiem budownictwa i transportu”. Przedstawiciele resortu ocenili, że „w zbliżonym tempie, w porównaniu z poprzednim kwartałem, rozwijał się sektor przemysłowy, stabilnie rosły też działy usług”. Zdaniem przedstawicieli MR, spowolnienie w sektorze budowlanym powinno stopniowo wygasać w kolejnych kwartałach.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że gospodarka polska wciąż rozwija się szybciej (PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 2,2 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2015 roku) niż gospodarka strefy euro (wzrost o 1,6 proc.), a także całej UE (wzrost o 1,8 proc.). Spośród krajów, dla których dostępne są dane Eurostat, szybciej od Polski rozwijało się siedem krajów (Szwecja, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Czechy, Bułgaria i Cypr) – czytamy w komunikacie MR.

Ministerstwo Rozwoju prognozuje, że tempo wzrostu PKB powinno nieznacznie przyspieszyć w ostatnim kwartale 2016 roku. Powodem ma być przyspieszenie tempa spożycia prywatnego. W ocenie przedstawicieli resortu, „będą odradzać się także inwestycje, których tempo spadku powinno wyhamować w ostatnim kwartale 2016 roku, także na skutek spodziewanej zwiększonej absorpcji środków z nowej perspektywy finansowej”.

Eksport i inwestycje zaszkodziły wzrostowi PKB

Powiązane tematy

Komentarze