Informacje

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Uwaga złe dane: PMI dla polskiego przemysłu potwierdza spowolenienie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 kwietnia 2013, 09:35

  • Powiększ tekst

Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego na koniec I kw bieżacego roku nadal wskazuje na utrzymujące się spowolnienie, wynika z najnowszego odczytu dokonanego przez bank HCBC Markit Economics.

Warunki w polskim sektorze przemysłowym pogarszały się nieprzerwanie przez ostatni rok. Ponadto tempo pogarszania się warunków w marcu przyspieszyło po raz pierwszy od września ubiegłego roku, odzwierciedlając większy spadek wielkości produkcji, poziomu zatrudnienia i zapasów pozycji zakupionych. Rekordowy spadek cen wyrobów gotowych zasygnalizowany w najnowszym okresie badań dowodzi, że sytuacja gospodarcza jest raczej trudna.

Podobnie jak co miesiąc od kwietnia 2012 roku, w marcu wskaźnik PMI pozostał poniżej neutralnego progu 50,0, sygnalizując ogólne pogorszenie warunków prowadzenia działalności z perspektywy polskich producentów. Główny wskaźnik PMI spadł z poziomu 48,9 lutym do 48,0 w marcu. To pierwszy spadek głównego wskaźnika miesiąc do miesiąca od września. Najnowszy wynik jest najsłabszym od października, jednak średnia za cały I kwartał była najwyższa od II kwartału 2012 roku.


Komentarz Agaty Urbańskiej, ekonomistki HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, do wyników badań PMI polskiego sektora przemysłowego:

„Indeks PMI w sektorze przetwórstwa przemysłowego nieznacznie wzrósł w pierwszym kwartale 2013 do 48,5 pkt z 48,0 pkt w czwartym kwartale 2012. Wciąż utrzymuje się on jednak w strefie negatywnej dynamiki wzrostu i jest tylko nieznacznie powyżej poziomu z trzeciego kwartału minionego roku (48,3). Ponadto po tym, jak indeks wzrósł w lutym do najwyższego poziomu od sierpnia, w marcu spadł do najniższego poziomu od października. Jest to rozczarowujący wynik, który podkreśla, że wyhamowanie trendu spowalniania wzrostu gospodarczego zapoczątkowanego w 2012 ciągle pozostaje pod znakiem zapytania, nie wspominając już o szansach na wyraźne odbicie wzrostu w 2013 roku. Spadek indeksu PMI w marcu wynikał ze spadku większości jego komponentów: produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia i zapasów. Spadek indeksu zatrudnienia był w marcu większy niż jego wzrost w lutym, który wówczas podkreśliliśmy jako potencjalnie ważny pozytywny sygnał. Wreszcie indeksy cen nakładów i produktów spadły w marcu do najniższego poziomu od połowy 2009 i pokazują brak presji inflacyjnej.”


Opr. Jas

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.