Informacje

Polska chce inwestować w małe reaktory jądrowe dla przemysłu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 stycznia 2017, 12:22

  • Powiększ tekst

Polska chce rozwijać technologię HTR-ów, czyli reaktorów wysokotemperaturowych, to idealne rozwiązanie dla przemysłu ciężkiego, który potrzebuje ciepła - powiedział wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski.

Wspólnie z Brytyjczykami i być może Japończykami chcielibyśmy postawić doświadczalny HTR koło Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku - powiedział wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski. Jak dodał, po dwóch, trzech latach doświadczeń i badań, można będzie przejść do przygotowania projektu pilotażowego.

W resorcie energii jest zespół ds. reaktorów typu HTR (High Temperature Reactors). Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć zależności od importu gazu i ropy, zmniejszyć produkcję CO2, pozyskać nowe technologie i zwiększyć poziom technologiczny polskich dostawców podzespołów, eksport tych podzespołów, oraz helu do HTR w innych krajach.

Czytaj także Ministerstwo Energii przedstawi zasady finansowania elektrowni jądrowej w I kwartale

Jak powiedział Piotrowski, "za kilka miesięcy" grupa, która pracuje nad możliwością wdrożenia projektu będzie "mieć bardzo konkretne zalecenia".

Mamy bardzo dużo przemysłu ciężkiego, który potrzebuje ciepła. Tego typu reaktory są idealnym rozwiązaniem - powiedział wiceszef resortu energii.

Reaktorami wysokotemperaturowymi HTR określa się reaktory chłodzone gazem z moderatorem grafitowym, osiągające temperatury gazu na wyjściu z rdzenia powyżej 700řC. W HTR stosuje się wzbogacony uran jako paliwo, a hel - jako czynnik chłodzący. Możliwość osiągnięcia wysokich temperatur chłodziwa (do 1000řC) w wyniku specjalnej konstrukcji rdzenia i paliwa oraz zastosowanie żaroodpornych materiałów pozwala nie tylko na użycie reaktora HTR w elektrowniach do produkcji energii elektrycznej z wysoką sprawnością, ale przede wszystkim jako źródła ciepła dla przemysłu.

Na świecie istnieje kilkanaście badawczych i przemysłowych reaktorów HTR. Reaktor HTR powinien powstać przy zakładach chemicznych i zasilać je bezpośrednio w energię elektryczną i ciepło procesowe. Największymi konsumentami ciepła są rafinerie i inne zakłady chemiczne.

PAP, MS

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.