Informacje

PZU planuje wypłacić dywidendę w przedziale 50-80 proc. zysku netto

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 15 marca 2017
  • 13:21
  • 0
  • Tagi: biznes obligacje PZU strategia wyniki finansowe
  • Powiększ tekst

Zarząd PZU rekomendować może wypłatę dywidendy w przedziale 50-80 proc. zysku netto osiągniętego w 2016 roku, może ona być ona znacząco powyżej 50 proc. - poinformował Michał Krupiński, prezes PZU.

Myślę, że będzie znacząco powyżej 50 proc. – powiedział Krupiński. Poruszamy się w przedziale pomiędzy 50-80 proc. Podtrzymujemy wcześniejsze deklaracje, że spółka ma charakter dywidendowy. 50 proc. traktujemy jako floor - powiedział Krupiński.

Prezes poinformował, że obecnie nie ma jeszcze rekomendacji zarządu odnośnie podziału zysku za 2016 rok.

Na dywidendę za 2015 rok trafiło 1,8 mld zł, co dało 2,08 zł dywidendy na akcję.

Wynik inwestycyjny PZU w I kw. może wzrosnąć przy utrzymaniu pozytywnych trendów wynik z działalności inwestycyjnej w I kwartale 2017 roku może być wyższy niż w IV kwartale 2016 roku - poinformował podczas konferencji prasowej Michał Krupiński. W I kwartale widzimy dobrą sytuację jeśli chodzi o wynik inwestycyjny. Przy utrzymaniu obecnie obserwowanych trendów wynik ten może być wyższy niż w ostatnim kwartale 2016 roku - ocenił Krupiński.

Wynik netto z działalności inwestycyjnej liczony z uwzględnieniem kosztów odsetkowych i Alior Banku, w ostatnim kwartale 2016 roku wyniósł 685,9 mln zł. Wynik ten bez uwzględnienia kosztów odsetkowych wyniósł 884 mln zł.

W 2017 r. dalsze oszczędności Grupy PZU mają osiągnąć wartość ok 400 mln zł. - dodał Krupiński.

Jednocześnie zarząd podjął 7 marca uchwałę, na podstawie, której wystąpi do walnego zgromadzenia z wnioskiem dotyczącym emisji obligacji podporządkowanych na rynku krajowym lub międzynarodowym o łącznej wartości do 3 mld zł lub jej równowartości w innych walutach.

Na razie Pekao, BZ WBK, ING BSK, mBankiem oraz PKO BP, PZU podpisało umowę celem przeprowadzenia przez te banki badania rynku i popytu na obligacje na rynku krajowym.

Emisja obligacji PZU na przełomie II/III kw., ma się zbiegać z przejęciem Pekao PZU, w celu złagodzenia spadku wskaźnika wypłacalności po transakcji zakupu Pekao SA, planuje emisję obligacji podporządkowanych, do której dojść może na przełomie II i III kwartału - zapowiada Tomasz Kulik, członek zarządu PZU

Chcielibyśmy, by emisja zbiegła się z zamknięciem transakcji przejęcia banku, która planowana jest na przełomie II i III kwartału” – powiedział Kulik.

Jak podano, ewentualna emisja obligacji przez PZU nastąpiłaby w ramach oferty prywatnej, a jej przeprowadzenie uzależnione jest od warunków rynkowych i istniejącego popytu na tego typu instrumenty.

(SzSz)

Komentarze