Informacje

Dane o produkcji sprzedanej przemysłu zaskoczyły resortu rozwoju

br

  • 21 kwietnia 2017
  • 10:16
  • 1
  • Tagi: ceny finanse GUS Ministerstwo Rozwoju produkcja przemysłowa
  • Powiększ tekst

Opublikowany przez GUS wynik marcowej produkcji sprzedanej przemysłu jest wyraźnie powyżej oczekiwań Ministerstwa Rozwoju – napisał resort w swoim komentarzu. Analitycy MR dodają, że w kwietniu 2017 roku powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 2,5 proc. r/r.

GUS poinformował, że według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w marcu 2017 roku była o 11,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w marcu wzrosła o 8,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku.

Zgodnie z oczekiwaniem sprzed miesiąca, w marcu obserwowaliśmy przyspieszenie dynamiki produkcji, szczególnie w działach przetwórstwa przemysłowego. Na odczytach kwietniowych silnie zaważy różnica w liczbie dni roboczych (o dwa mniej niż przed rokiem), wynikających z kwietniowego terminu Świąt Wielkanocnych – czytamy w komentarzu ministerstwa.

W porównaniu z marcem 2016 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 29 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w działach produkcji maszyn i urządzeń (o 22,9 proc.), a także wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 21,9 proc.). Najsilniej spadła zaś sprzedaż w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 7,9 proc.).

GUS informował, że w marcu 2017 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku, o 17,2 proc. wzrosła sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2017 roku były wyższe niż przed rokiem o 4,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 4,5 proc. w lutym (po korekcie). W porównaniu z lutym br. ceny spadły o 0,1 proc.

Czytaj także: Dane GUS wskazują na dynamiczne przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego

Komentarze