Informacje

PAP/Paweł Supernak
PAP/Paweł Supernak

Morawiecki: MF rozważa wprowadzenie badań psychologicznych dla kierowców Ubera

Szymon Szadkowski

  • 14 czerwca 2017
  • 13:20
  • 16
  • Tagi: legislacja polityka prawo transport Uber usługi
  • Powiększ tekst

Cały czas pracujemy w resorcie nad rozwiązaniami, które pogodziłyby interesy branży świadczącej usługi przewozowe na zasadzie współdzielenia z postulatami taksówkarzy. Jedną z opcji możliwych do realizacji jest wprowadzenie dla takich osób obowiązkowych badań psychologicznych – powiedział wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki nawiązując do niedawnego protestu taksówkarzy przeciwko kierowcom Ubera świadczących usługi przewozowe.

Jak wyjaśniał wicepremier trzeba wypracować kompromisowe rozwiązania i znaleźć wspólny mianownik tak by nie zniszczyć branży poprzez zamknięcie dostępu do rynku jednej ze stron.

Jesteśmy w trakcie rozmów – dodał Morawiecki. Na przykład możemy wprowadzić badania psychologiczne, bo nikt przecież nie chce jeździć z niezdolnymi do tego kierowcami. Natomiast zastanowiłbym się np. nad kwestią licencji i egzaminów, ponieważ w dobie GPS nie wydaje się to konieczne - powiedział Morawiecki

Jak dodał wicepremier z drugiej jednak strony należy pilnować wpływów do budżetu.

Firmy taksówkowe płacą podatki w Polsce, a Uber jest firmą zarejestrowaną w Holandii, więc i to musimy wziąć pod uwagę - tłumaczył wicepremier.

W połowie kwietnia br. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało, że chce lepszego uregulowania pośrednictwa przy przewozie osób. Podało wtedy, że propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym zakłada m.in. wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób.

Resort wyjaśniał, że na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych.

W proponowanych zmianach przewidziano m.in. ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób oraz obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję.

Komentarze