Informacje

GUS: poprawiły się oceny dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 22 czerwca 2017
  • 16:49
  • 0
  • Tagi: bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej biznes gospodarka GUS konsument
  • Powiększ tekst

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 1,7 pkt proc. m/m w czerwcu br. i wyniósł plus 4,8 pkt (i wzrósł o 11,3 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

Wśród składowych wskaźnika najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 3,6 i 3,2 pkt proc.), a w dalszej kolejności obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,5 pkt proc.) - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie plus 1,8.

Największy wzrost wystąpił dla składowej dotyczącej przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 3,2 pkt proc.). Dla pozostałych składowych odnotowano wzrosty w zakresie od 0,1 do 0,7 pkt proc. - czytamy dalej.

W czerwcu br. WWUK osiągnął wartość o 11,5 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1.417 wywiadów w okresie 5-14 czerwca 2017 r. (w tym 90 metodą CATI).

Na podst. ISBNews

Komentarze