Informacje

PKB wzrośnie w tym roku do 4 proc., zakładają ekonomiści NBP

br

  • Opublikowano: 10 lipca 2017, 09:31

  • 1
  • Powiększ tekst

Wzrost PKB przyspieszy do 4 proc. w tym roku (z 2,7 proc. w ub.r.), a następnie spowolni do 3,5 proc. w 2018 r. i do 3,3 prco. w 2019 r. - wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

W marcowym raporcie NBP spodziewał się, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie 3,7 proc. w 2017 r. oraz 3,5 proc. w 2018 r.

Do rewizji w górę dynamiki PKB przyczyniło się podwyższenie prognoz wzrostu gospodarczego u głównych partnerów handlowych Polski, w szczególności w Niemczech, a tym samym prognoz popytu na polski eksport. Poprawa koniunktury przedsiębiorców za granicą i oraz nastrojów gospodarstw domowych będzie prowadzić przy tym do procyklicznego dostosowania poziomu zapasów, inwestycji i spożycia indywidualnego w warunkach wyższego niż w projekcji marcowej wzrostu płac i zatrudnienia oraz silniejszego spadku stopy bezrobocia - czytamy w raporcie.

Niższe ceny surowców energetycznych również będą wpływały na wyższe tempo wzrostu gospodarczego w Polsce, w szczególności ropy naftowej, a także podwyższenie dynamiki spożycia indywidualnego - najwyższej zanotowanej konsumpcji od 2008 r. w I kw. br , przy stopniowo rosnącej dynamice nakładów inwestycyjnych, podkreślił bank centralny.

W kierunku szybszego wzrostu PKB w 2017 r. będzie oddziaływać również wyższy od oczekiwań przyrost rzeczowych środków obrotowych w I kw - czytamy dalej .

W kolejnych latach perspektywy wzrostu inwestycji oraz spożycia prywatnego pozostaną korzystne, jednak transfery kapitałowe z Unii Europejskiej będą przyrastać coraz wolniej, a środki z programu 'Rodzina 500+' przestaną podwyższać dynamikę popytu konsumpcyjnego. Przełoży się to na stopniowe spowolnienie dynamiki PKB do poziomu bliskiego tempa - podano również.

Ograniczeniem dla szybszego wzrostu PKB jest natomiast prognozowana dla lat 2018-2019 niższa dynamika wzrostu w strefie euro wobec 2017 roku, podkreślił NBP.

Z kolei korzystnie na popyt krajowy oddziaływać będzie niski poziom stóp procentowych i związane z nim niskie koszty kredytu - czytamy dalej.

Na podst. ISBNews

Powiązane tematy

Komentarze