Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

EBC nie chce podawać konkretnej daty zakończenia programu QE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 14 lipca 2017
  • 13:58
  • 0
  • Tagi: bank banki EBC Europejski Bank Centralny finanse gospodarka
  • Powiększ tekst

Europejski Bank Centralny nie chciałby podawać konkretnej daty zakończenia programu QE w przyszłości, by zachować elastyczność w prowadzeniu polityki monetarnej.

EBC chce podkreślić, że pozostawienie otwartego horyzontu czasowego programu QE, przy zmniejszaniu jego skali z czasem, będzie zależeć od danych z gospodarki, w tym od dynamiki płac.

Jedno źródło powiedziało, że istotne będą szczególnie tutaj negocjacje płacowe na początku 2018 r. w Niemczech.

Źródła Reutersa podają, że EBC bierze za przykład amerykańską Rezerwę Federalną, która w podobny sposób, bez podawania daty końca QE, w 2014 r. zakończyła swój program skupu aktywów.

Informatorzy agencji podkreślili, że nie zostały podjęte wiążące decyzje, a kluczowe będą tu nowe wrześniowe projekcje makro EBC.

W przyszły czwartek EBC zbiera się na kolejnym posiedzeniu.

Rzecznik EBC potwierdził w czwartek, że Mario Draghi weźmie pod koniec sierpnia udział w dorocznej konferencji Fed w Jackson Hole, o czym informował wcześniej Wall Street Journal. Dziennik podał jednocześnie, że EBC w trakcie zaplanowanego na 7. września posiedzenia prawdopodobnie zasygnalizuje rozpoczęcie stopniowego ograniczania programu skupu aktywów w 2018 r.

Obecnie EBC prowadzi QE na poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu. Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, EBC jest przygotowany na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia. (PAP Biznes)

Komentarze