Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wielka bieda - co trzecia rodzina w Polsce nie jest w stanie przetrwać biologicznie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 lipca 2013, 11:11

  • 13
  • Powiększ tekst

Straszliwe dane GUS przytacza dziś portal Bankier.pl - co trzecia rodzina w Polsce nie jest w stanie się utrzymać. I rzecz nie dotyczy tylko rodzin bezrobotnych, ale też tak zwanych biednych-pracujących. Wysokie ceny i marne zarobki zabijają polską rodzinę. Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości.

Prawie 31 procent Polaków przyznaje, że z trudnością udaje się im przetrwać "do pierwszego" - wynika z badania przeprowadzonego przez GUS, którego pełna wersja ujrzała w piątek światło dzienne.

Największym problemem dla Polaków są... codzienne wydatki.

Duża część gospodarstw domowych ma problem z codziennymi wydatkami. Niemal 37% badanych przez GUS twierdzi, że muszą bardzo skrupulatnie pilnować swoich wydatków, a czasem nie wystarcza im nawet na podstawowe potrzeby. Prawie 27% uważa, że ma zbyt małe dochody, by związać koniec z końcem. Co czwarty Polak nie ma pieniędzy na wizytę u lekarza specjalisty. W co 10. domu w święta nie ma prezentów.

Dużym problemem są też kredyty.

Mimo zaostrzania przez banki polityki kredytowej 10% Polaków ma kłopoty z codziennymi zakupami za sprawą zaciągniętej pożyczki lub kredytu, a 7% musiało taką pożyczkę zaciągnąć, by zaspokoić bieżące wydatki na konsumpcję. Naprawdę zastraszająca jest jednak inna kwestia, która pokazuje, że wielu z nas cały czas żyje na finansowej krawędzi. 42% gospodarstw domowych nie jest w stanie bezproblemowo pokryć niespodziewanego wydatku w wysokości 400-500 złotych! Tyle samo gospodarstw domowych nie może pozwolić sobie na tydzień wakacji raz w roku, a 37% nie ma pieniędzy na rozrywkę i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

Jak wynika z badań GUS Polacy są tylko w niewielkiej części zadowoleni ze swojego bytu. Dane są zatrważające.

Według metodologii GUS-u, który rozróżnia 3 rodzaje ubóstwa, przynajmniej jedną jego formą dotkniętych jest prawie 28% gospodarstw domowych. Widać jednak pewnego rodzaju rozróżnienie - Polacy wydają się sporo inwestować w mieszkanie i zapewnienie warunków bytowych, co znajduje zresztą odzwierciedlenie w subiektywnych ocenach. Badanie CBOS-u przeprowadzone pod koniec 2012 roku wskazuje, że tylko 13% Polaków jest zdecydowanie niezadowolonych ze swoich warunków bytowych. Ponad połowa jest nimi usatysfakcjonowana. Dużo gorzej wygląda kwestia naszej sytuacji materialnej i dochodów. Tu liczby się odwracają - 40% naszych rodaków narzeka na brak pieniędzy, a jedynie co czwarty deklaruje, że jest ze swojej sytuacji finansowej zadowolony. Nie ma się co dziwić - na tle Unii Europejskiej, do której najczęściej się porównujemy, nasze zarobki wypadają bardzo słabo.

Bankier.pl/ GUS/ as/

Powiązane tematy

Komentarze