Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Poniedziałkowa analiza giełdowa i walutowa Inwestycje.pl: W korekcyjnym rytmie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 sierpnia 2012, 11:48

  • Powiększ tekst

Ubiegła sesja na rynkach walutowych przebiegła w korekcyjnym stylu, mimo, że na giełdowych parkietach panowały optymistyczne nastroje. Jedynym wyjątkiem pozostał parkiet w Warszawie, gdzie inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków.

Przez niemal całą sesję na głównych parach walutowych obserwowaliśmy korekcyjne manewry. Po części było to związane z chęcią realizacji zysków, dlatego wyprzedaż nie powinna trwać długo, tym bardziej, że zagranicą inwestorzy nawet nie myślą o ucieczce z rynku ryzykownych aktywów. Na rynku zauważalna jest tendencja, która mówi nam, że wciąż napływają nowe osoby chętne do nabycia akcji, czy euro. Taki trend powinien utrzymać się jeszcze w najbliższym czasie, ponieważ, póki, co nie widać żadnych przeszkód, które mogą zakłócić panującą zależność. Dodatkowo warto posłużyć się tutaj danymi makro, które są pozytywne. W piątek ujawniono, że indeks nastroju Uniwersytetu Michigan wzrósł w sierpniu do 73,6 pkt. z 72,3 pkt miesiąc wcześniej i miał najwyższą wartość od trzech miesięcy. Dane pozytywnie zaskoczyły, ponieważ rynek spodziewał się jego wzrostu jedynie do 72,3 pkt. Dodatkowo pozytywnie zaskoczył publikowany w piątek przez Conference Board indeks wskaźników wyprzedzających. W lipcu wzrósł on o 0,4 proc., czyli dwukrotnie mocniej niż prognozowano. W czerwcu indeks ten spadł natomiast po korekcie o 0,4 proc.

Ciekawostką jest jeszcze fakt, że wartość długich pozycji w dolarze jest najniższa od listopada 2011r. To wynika z opublikowanego w piątek 17 sierpnia cotygodniowego raportu Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Publikacja wykazała, że w tygodniu zakończonym 14 sierpnia 2012 roku wartość długich pozycji netto utrzymywanych w amerykańskim dolarze, jakie były w posiadaniu inwestorów spekulacyjnych (Non-Commercial), spadła czwarty kolejny tydzień do 8,92 mld USD z 11,7 mld USD tydzień wcześniej.

Z technicznego punktu widzenia w końcówce piątkowej sesji na rynku EUR/USD wystąpił silny impuls wzrostowy, tym samym trend wzrostowy nadal obowiązuje. Warto zauważyć, że wsparcie w rejonie 1,2255 zostało obronione, dlatego teoretycznie nowe maksima są realne. Najbliższym celem byków jest poziom 1,2375, następnie 1,2440.

Niemal identycznie przebiegają notowania pary GBP/USD. W tym przypadku, należy mieć na uwadze poziom 1,5650, ponieważ ten poziom stanowi obecnie wsparcie dla byków. Ostatnio obserwowaliśmy silne odbicie od tego poziomu, co podkreśla istotność tej linii obrony. W rezultacie, kolejne umocnienie funta jest możliwe. Celem strony popytowej jest opór 1,5750.

Tymczasem w piątek, złotówka traciła na wartości. Niemniej, uważam, że była to tylko jednorazowa korekta. W najbliższych godzinach handlu polski złoty powinien zyskiwać względem amerykańskiego dolara oraz euro. W przypadku pary USD/PLN, linia trendu wzrostowego została przełamana. W związku z tym, pałeczkę ponownie powinny przejąć niedźwiedzie, dlatego można spodziewać się dalszego umocnienia złotego. Pierwszym celem niedźwiedzi powinien być rejon 3,24.

Podobna zależność kształtuje się na rynku EUR/PLN. Przełamanie oporu na wysokości 4,10 okazało się zbyt ambitnym zadaniem dla byków. W rezultacie, oznaczać to może powrót do okolic ubiegłotygodniowego minimum 4,0250.

Powrót na poprzednie minima oczekuję na rynku USD/CHF, ponieważ wciąż obowiązuje trend spadkowy. Ubiegłotygodniowy wzrost notowań okazał się jedynie korektą, bowiem byki nie zdołały przełamać oporu – 0,98. Obecnie obserwujemy spadek kursu i taki trend powinien zostać zachowany w najbliższych godzinach handlu. Jeśli presja podaży będzie silna, to nawet możliwe jest zaliczenie 0,9650.

 

Krzysztof Wańczyk, analityk Inwestycje.pl

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych