Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

93 polskie wynalazki na targach wynalazczości w Brukseli

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 15 listopada 2013, 04:45

    Aktualizacja: 15 listopada 2013, 05:15

  • Powiększ tekst

System badania stanu świadomości pacjentów w stanie wegetatywnym, lokalizator zaginionych osób cierpiących na alzheimera - to tylko niektóre z 93 polskich wynalazków zaprezentowanych na rozpoczętych w czwartek targach w Brukseli.

62. Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA" 2013 potrwają do soboty. Na imprezę przyjechali wystawcy z 20 krajów, by przedstawić 230 innowacyjnych rozwiązań m.in. z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa.

Wśród wynalazców jest wielu Polaków, m.in. 18-letni Mariusz Bielaszka, jeden z autorów Wanted Clock - zegarka, lokalizatora zaginionych osób, które cierpią na Alzheimera lub mają zaburzenia pamięci. Gdy chora na alzheimera osoba się zgubi, opiekun dzwoni na numer przypisany zegarkowi i po 30 sekundach otrzymuje na telefon komórkowy wiadomość zwrotną z linkiem zawierającym dokładną lokalizację. Urządzenie ma też funkcję przypominania o przyjęciu leków.

Na stoisku Politechniki Gdańskiej zaprezentowano Mówiące Mapy, czyli aplikację na system Android wspomagającą poruszanie się niewidomych po mieście. "Na podstawie danych z GPS i danych sensoru telefonu, czyli kierunku, w którym jest zwrócony użytkownik, system jest w stanie poprowadzić osobę niewidomą, wydając komendy głosowe np. do najbliższego sklepu czy banku" - wyjaśnia jeden z autorów Łukasz Markiewicz.

System jest już zarejestrowany jako patent. Autorzy na targach szukają partnerów zza granicy, którzy mogliby rozpowszechnić produkt w środowiskach osób niewidomych. Przekonują, że ich system może być wykorzystywany na całym świecie.

Na targach można też zapoznać się z systemem do identyfikacji nieautoryzowanych zmian w obrazach cyfrowych. "Chronimy obrazy przed fałszerstwem i jesteśmy w stanie stwierdzić, które fragmenty zdjęcia zostały zmienione oraz co na nich było wcześniej" - mówi współautor systemu Paweł Korus z Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Z jego systemu będą mogły korzystać służby specjalne, policja czy ubezpieczyciele, którzy gromadzą dokumentację stanowiącą dowód w sprawie.

Prof. Andrzej W. Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN na targach przedstawia analogi peptydowe, nowy typ efektywnych leków przeciwbólowych przeznaczonych zwłaszcza do leczenia chronicznego bólu nowotworowego. Substancja ta nie tylko działa przeciwbólowo, ale też wspomaga działania związków przeciwnowotworowych.

Na targach jest też polskie stoisko z wyrobami mięsnymi, wieprzowymi o kontrolowanej alergenności. Według Agnieszki Wierzbickiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to pierwsza w Europie żywność o podwyższonej wartości odżywczej, o obniżonej kaloryczności, zawartości soli i polifosforanów oraz o kontrolowanej alergenności.

Problem z alergią ma około 10 proc. społeczeństwa głównie dzieci i to im ma służyć ten wynalazek. Wierzbicka szacuje, że produkty te wejdą na rynek w przyszłym roku. Będą jednak droższe o ok. 10 proc. od zwykłych kiełbas i wędlin.

W Brukseli zaprezentowano też System Cyber Oko, który wygrał plebiscyt na "Polski Wynalazek 2013 roku". Opracowany przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej system bada, czy pacjenci zdiagnozowani jako osoby w stanie wegetatywnym są świadomi.

Cyber Oko zawiera ponadto szereg ćwiczeń dla pacjentów, podczas których wzrok spełnia funkcję myszki w komputerze. Np. spośród trzech imion pacjent za pomocą wzroku musi wybrać swoje. Z kolei dzięki podsystemowi wirtualnej klawiatury, patrząc na ekran, można pisać i komunikować się ze światem.

W ramach targów w sobotę wieczorem wręczone zostaną nagrody w konkursie EUREKA.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.