Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Korupcja czynna i bierna. Prezydent podpisał ustawę, która winna pomóc ścigać przestępstwa korupcji

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 28 listopada 2013, 04:42

    Aktualizacja: 28 listopada 2013, 11:11

  • Powiększ tekst

Prezydent podpisał ustawę upoważniającą do ratyfikacji protokołu dodatkowego do Prawnokarnej konwencji o korupcji z 2003 r., której Polska jest już stroną. Protokół doprecyzowuje definicje stanowisk, których pełnienie podlega przepisom antykorupcyjnym.

Sejm uchwalił ustawę 23 października. Po podpisaniu jej przez Bronisława Komorowskiego, otwiera się formalna ścieżka do ratyfikacji Protokołu przez Polskę.

Polska jest już stroną Prawnokarnej konwencji o korupcji i należy do funkcjonującej pod egidą Rady Europy Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO). "Grupa ta rekomendowała, by Polska jak najszybciej podpisała i ratyfikowała Protokół Dodatkowy do Prawnokarnej konwencji o korupcji, który wszedł w życie 1 lutego 2005 r." - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Protokół uzupełnia regulacje konwencji wprowadzając nakaz, by państwa członkowskie penalizowały przestępstwa czynnej i biernej korupcji, popełnione przez krajowych i zagranicznych arbitrów oraz ławników. W związku z tym, w Protokole wprowadzono definicje pojęć: arbiter, umowa arbitrażowa i członek ławy przysięgłych (w Polsce jest nim ławnik). 

Protokół zawiera też definicje przestępstwa korupcji czynnej i biernej, analogicznie jak czyni to Konwencja. Podobnie jak Konwencja, protokół przewiduje też mechanizm monitoringu implementacji jego postanowień oraz zawiera przepisy odnoszące się do podpisania i wejścia w życie oraz przystąpienia lub wypowiedzenia Protokołu.

Kancelaria prezydenta podkreśla, że zgodnie z opinią polskich ekspertów z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, przepisy prawa polskiego odnoszące się do korupcji są w pełni zgodne z postanowieniami Protokołu.

"Przepisy te, zapewniające realizację wymogów Protokołu, stosowane będą przez polskie organy ścigania i przez sądy (...) Ratyfikacja Protokołu dodatkowego do konwencji przyczyni się do wzmocnienia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej jako państwa zwalczającego korupcję" - wskazano w informacji o podpisaniu przez prezydenta ustawy.

(PAP)

 

 

------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Defraudacja i korupcja Bajki w świecie biznesu"

Defraudacja i korupcja Bajki w świecie biznesu

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.