Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Spokojna sesja z sankcjami w tle

źródło: Łukasz Banach, młodszy analityk X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 12 września 2014, 18:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Dzisiejszy dzień na rynku akcyjnym przebiegał w nadzwyczaj spokojnym tempie, jednak rynki nadal kontynuowały spadkową korektę W Rosji mieliśmy bardzo ciekawą ciekawą sesję, która wynikała z nałożenia kolejnych sankcji na tamtejsze firmy. W Warszawie lekkie spadki przy małej zmienności.

Wyróżniającym się parkietem w czasie dzisiejszego dnia była giełda w Londynie. Tamtejszy FTSE 100, który w ostatnim czasie był w centrum uwagi inwestorów z powodu szkockiego referendum, zyskiwał w przeciwieństwie do innych dużych parkietów które zakończyły dzień pod kreską. Sprzyjał temu między innymi sondaż dotyczących referendum w Szkocji, który wykazał przewagę przeciwników odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii. Po wczorajszych stratach, kiedy to WIG 20 znalazł się blisko okrągłego poziomu 2500 pkt., dzisiaj obserwowaliśmy lekkie odbicie jednak końcówka sesji przyniosła pogłębienie wczorajszych dołków i tydzień zakończyliśmy poniżej ważnego wsparcia jakim jest wspomniany poziom 2500 pkt.

Liderem dzisiejszych wzrostów był PGE, który zakończył notowania 3,22% wzrostem. Silnie zwyżkowały także notowania PGNiG - 3,03%, który wczoraj był jedną z najbardziej tracących spółek. Dzisiejsze wzrosty były spowodowane stabilizacją sytuacji dotyczącej przesyłu gazu do Polski, gdzie Gaz-System wznowił już rewers gazu na Ukrainę. Wśród komponentów indeksu WIG20 warto zwrócić uwagę także na Alior, JSW oraz TuronPE, które także były liderami dzisiejszych wzrostów. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się natomiast LPP, KGHM oraz BZWBK.

Z kolei w Rosji RTS stracił dzisiaj -0,4%. Jest to efekt działań UE, która dziś w Dzienniku Urzędowym opublikowała swoje nowe sankcje wobec trzech firm z rosyjskiego sektora naftowego i nowych osób z otoczenia prezydenta Putina. Sankcje uderzą przede wszystkim w trzy firmy naftowe - Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft. Spółki te będą praktycznie całkowicie odcięte od europejskiego rynku kapitałowego. Tym samym będą one zmuszone do ograniczenia swoich projektów inwestycyjnych, chyba że znajdą jakieś finansowanie w Chinach. Dodatkowo tak znani politycy jak Władimir Żyrinowski i Igor Lebiediew będą mieli zamrożony majątek na terenie UE. Sankcje personalne i zamrażanie majątków dotknie także wielu separatystów. Po tych informacjach zarówno rubel jak i rosyjskie indeksy traciły.

Powiązane tematy

Komentarze