Analizy

Podsumowanie poniedziałku: słaby dzień na rynkach

źródło: Michał Stajniak, młodszy analityk rynków finansowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano · 8 grudnia 2014, 19:32

    Aktualizacja · 8 grudnia 2014, 19:32

  • 0
  • Powiększ tekst

Dzisiejszy dzień na giełdach przebiega raczej w negatywnych nastrojach, chociaż w przypadku Chin, gorsze dane nie przełożyły się na przecenę tamtejszych akcji. Tam w dalszym ciągu kontynuowane były wzrosty, a główne chińskie indeksy rosną niemal "wertykalnie".

Wydaje się, że przez weekend inwestorzy z Europy ochłonęli po piątkowej sesji. Najpierw po posiedzeniu i konferencji Mario Draghiego w czwartek akcje były wyprzedawane, jednak plotki na temat wprowadzenia rozszerzonego QE o skup obligacji rządowych już podczas styczniowego posiedzenia wywołały kilkuprocentowe wzrosty europejskich giełd. Dzisiaj jednak najważniejsze indeksy w Europie traciły. Nie mniej jednak w dalszym ciągu najwięksi gracze, czy firmy z sektora finansowego uważają, że wprowadzenie rozszerzonego pakietu skupu w strefie euro jest nieuniknione. Pomimo spadków DAX zdołał utrzymać się powyżej okrągłego poziomu 10 tysięcy punktów. Na zakończeniu w Europie CAC stracił 1,00%, DAX: -0,72%, FTSE 100: -1,05%, WIG 20: -0,27%

Początkowo sesja na Wall Street też nie zapowiadała się zbyt dobrze, chociaż momentami najważniejsze amerykańskie indeksy znajdowały się lekko pod kreską. Jednak z czasem, słabe nastroje z Europy oraz widmo spowolnienia z Chin wytrąciły inwestorów z Wall Street z równowagi. Jedną z najgorszych spółek dzisiejszego dnia był jednak McDonald's. Wyniki sprzedaży za listopad wskazują, że firma raczej nie radzi sobie najlepiej z ostatnimi problemami. Sprzedaż globalna w listopadzie spadła o 2,2%, podczas gdy rynkowy konsensus zakładał spadek o 1,7%. W samych Stanach Zjednoczonych jest jeszcze gorzej. Sprzedaż zmalała o 4,6%, kolejny raz z rzędu, podczas gdy analitycy zakładali spadek jedynie o 1,9%. W październiku spadek wyniósł 1%. McDonald’s rozpoczął pewien czas temu działania mające odwrócić ostatni trend. Wprowadza nowe, odświeżone menu oraz oferuje bardziej dostosowane do klientów opcje. Tym samym próbuje konkurować m.in. z siecią Chipotle Mexican Grill. McDonald’s stwierdził, że musi zreorganizować całą działalność operacyjną oraz marketingową w Stanach Zjednoczonych, aby przywrócić efektywność sprzedaży. Akcje McDonald's kosztowały dzisiaj nawet 92,63 USD tracąc podczas dzisiejszej sesji nawet 3,8%. Na godzinę 18:30 S&P 500 traci 0,46%, DJIA: -0,38%, Nasdaq: -0,61%.

Powiązane tematy

Komentarze