Analizy

Lekkie odbicie złotego pod koniec tygodnia

źródło: PAP: za DM mBank, Akcenta

  • 15 kwietnia 2016
  • 19:31
  • 0
  • Tagi: dolar Euro Kursy walut rynek walutowy Złoty
  • Powiększ tekst

Pod koniec tygodnia złoty nieco się umocnił, po spadkach z poprzednich dni. Zdaniem analityków w najbliższym czasie można oczekiwać największych wahań kursu USD/PLN. Ok. godz. 17.30 za euro trzeba było zapłacić 4,29 zł, za dolara 3,80 zł, a za franka szwajcarskiego 3,92 zł.

Kamil Maliszewski z DM mBanku ocenił, że końcówka tygodnia okazała się niezwykle spokojna na rynku złotego.

Zmienność na rynku była niewielka a kurs EUR/PLN pozostał w okolicach 4.30. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek istotnych informacji makroekonomicznych z najważniejszych gospodarek można było spodziewać się takiego scenariusza. „Wydaje się, że dopiero posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, będzie mogło spowodować większą zmienność w przypadku euro, które powinno pozostawać względnie stabilne wobec złotego" - ocenił analityk mBanku.

Jego zdaniem "większe wahania możemy natomiast zobaczyć na parze USD/PLN, gdzie należy liczyć się z dalszymi wzrostami w stronę 3.85". "Zapowiedź ze strony prezydenta znaczącego odsunięcia w czasie zaprezentowania projektu dla kredytobiorców walutowych powoduje, że krótkoterminowo nie pojawi się dodatkowe ryzyko, które mogłoby negatywnie wpłynąć na wartość złotego. Należy jednak spodziewać się, że nastroje dotyczące polskiej gospodarki nie ulegną poprawie w najbliższych tygodniach i nadal złotówka może pozostawać jedną ze słabszych walut w naszym regionie" - uważa Maliszewski.

Z kolei zdaniem Michała Borzuchowskiego, analityka AKCENTY, instytucji płatniczej rozliczającej płatności walutowe eksporterów i importerów w mijającym tygodniu "mieliśmy do czynienia z wciąż negatywnym sentymentem do rynków emerging markets (w szczególności do złotówki) oraz pozytywnymi nastrojami w stosunku do amerykańskiej waluty".

"Doszukując się powodów umocnienia dolara nie sposób nie wspomnieć o ciążącym złotówce oczekiwaniu na potwierdzenie lub obniżenie ratingu Polski albo zmianę jego perspektyw przez agencję Moody's. Rating zostanie zrewidowany 13 maja więc spekulacje na jego temat mogą jeszcze przez miesiąc wpływać na wycenę złotówki" - skomentował.

PAP, sek

Komentarze