Analizy

Szaleństwo na giełdach trwa

źródło: Michał Stajniak, Analityk rynków finansowych XTB

  • Opublikowano · 4 października 2016, 21:34

  • 0
  • Tagi: dolar FED funt giełda kurs akcji Kursy walut USA Wall Street XTB
  • Powiększ tekst

Większość rynków podczas dzisiejszej sesji zaliczyło spore wzrosty, natomiast na rynku trwa szukanie wyższych stóp zwrotu, co wpływa również na zupełnie inne rynki.

Dzisiejszą sytuację na rynkach można zobrazować poprzez system naczyń połączonych. Bardzo słaby funt powoduje najwyższe poziomy w historii na indeksie FTSE 100, natomiast silna wyprzedaż złota to chęć szukania wyższych stóp zwrotu również na rynku akcyjnym. Jednak to nie brak powiązań na rynkach, ale również zastanawiające działania inwestorów.

Przede wszystkim w oczy rzuca się bardzo silny dolar dzisiejszego dnia. Jest to efekt bardzo dobrych danych na temat sytuacji gospodarczej z wczorajszego dnia oraz dzisiejszych komentarzy bankierów centralnych zwiększających szanse na podwyżki stóp procentowych w USA. Z jednej strony wyższe stopy to większe koszty kredytowania dla inwestorów, ale również oznaka poprawiających się perspektyw gospodarczych, co idzie z rosnącymi zyskami firm.

Dzisiaj w Londynie zyskują głównie spółki eksportowe. Funt spada ponownie na nowe wieloletnie minima za sprawą określonego momentu rozpoczęcia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dzięki bardzo słabemu funtowi, indeks FTSE 100 znajduje się najwyżej w historii i jedynie garstka spółek znajduje się dzisiaj na lekkim minusie. W przypadku reszty europejskich indeksów w dalszym ciągu następuje odbicie niemieckiego banku Deutsche Bank za sprawą negocjacji niższej kary wyznaczonej przez Amerykański Departament Sprawiedliwości. CEO banku wskazuje również, że bank posiada bardzo dużą "poduszkę bezpieczeństwa", co dodatkowo poprawia nastroje inwestorów. Na kilkadziesiąt minut przed końcem DAX zyskuje 1,06%, CAC 40 wzrasta o 1,39%, natomiast FTSE 100 jest na plusie aż o 1,86%.

W przypadku Wall Street nie mamy tak dużego wzrostu, co jest związane z niepewnością na rynku ropy naftowej, ale również cofnięciem cen złota, co wpływa na wyprzedaż spółek wydobywczych. S&P 500 zyskuje 0,11%, DJIA wzrasta o 0,19%, natomiast Nasdaq jest na plusie aż o 0,31%.

Piękna zieleń była również widoczna dzisiaj na warszawskim parkiecie. Ponownie, drugi dzień z rzędu mocno zyskuje spółka LPP, jednocześnie najdroższa spółka na całym GPW. LPP zyskuje dzisiaj ponad 13% ze względu na dobre wyniki sprzedażowe. Mocno zyskuje również PZU. Mieszanie zachowują się spółki energetyczne, choć nie wszystkie znajdują się na minusie. WIG20 wzrósł dzisiaj o 1,66% znacząco oddalając się od 1700 punktów.

Komentarze