Analizy

Fot.Csongor/sxc.hu
Fot.Csongor/sxc.hu

Komentarz do rynku złotego – silne umocnienie złotego do dolara, czekamy na dane z Chin

źródło: Dział Analiz XTB, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 17 października 2013, 18:45

  • 0
  • Powiększ tekst

Dzisiejsza sesja na rynkach finansowych stoi pod znakiem osłabiania się dolara. Stan ten trwa od ogłoszonego wczoraj porozumienia w USA, a przyspieszenie wyprzedaży dolara nastąpiło po tym jak chińska agencja ratingowa Dagong Global Credit Rating obniżyła rating Stanów Zjednoczonych do poziomu „A-” ze wcześniejszego „A”.

Dolar osłabia się znacząco względem euro, funta, jena, dolara australijskiego oraz do złotego. Dodatkowo wzrostom na EURUSD sprzyjają także informacje z Niemiec, gdzie najprawdopodobniej dojdzie ponownie do powstania dużej koalicji CDU/CSU – SPD.

Z polskiej gospodarki poznaliśmy dziś dane o produkcji przemysłowej, które okazały się lekko gorsze od rynkowych oczekiwań. W stosunku rocznym dynamika wzrostu wyniosła 6,2% r/r, podczas gdy rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 7,1%. W polskiej gospodarce ożywienie jest jak najbardziej widoczne, ale trudno oczekiwać patrząc na sytuację w Zachodniej Europie by jego tempo było bardzo mocne.

Jutro najważniejszymi figurami w kalendarzu będą dane z Chin. To właśnie odczyt PKB za III kwartał oraz publikacja produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za wrzesień (godz. 04:00 polskiego czasu) w Państwie Środka mogą mieć spory wpływ na wahania na rynkach finansowych, w tym także potencjalnie na złotego.

O godz. 18:15 para USDPLN był na poziomie 3,0494, EURPLN na 4,1662 zaś CHFPLN na 3,3772.

Dział Analiz XTB

Powiązane tematy

Komentarze