Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rynek czeka na działania EBC

źródło: Łukasz Banach, młodszy analityk X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 30 września 2014, 17:15

  • Powiększ tekst

Dzisiejsza sesja w Europie przebiegała pod dyktando kupujących. Nawet kolejne spadki w Chinach nie popsuły nastrojów na naszym kontynencie i przez znaczną część sesji mogliśmy obserwować wzrosty. Po słabych odczytach inflacji w Europie, inwestorzy spodziewają się podjęcia kolejnych działań ze strony EBC.

W Azji druga sesja z rzędu była mocno spadkowa. Nikkei225 stracił -0,84%, co w głównej mierze wynikało ze słabych danych z japońskiej gospodarki. Koreański KOSPI również znalazł się pod kreską: -0,32%, jednak największe spadki zanotował Hang Seng -1,28%. Nad tym azjatyckim centrum finansowym wisi widmo interwencji wojskowej, gdyż na jaw wyszły plotki, że jeśli władze miasta nie poradzą sobie z zamieszkami w 24h, porządek zaprowadzi wojsko. Wydaje się jednak, że inwestorzy w Europie nie przejęli się tymi informacjami, czego wynikiem był lekko wzrostowe otwarcie.

CAC40 zakończył notowania na poziomie +1,48%, DAX +0,47% powyżej wczorajszego zamknięcia. Słabiej radził sobie FTSE100, który stracił prawie -0,35%. Słabość londyńskiego parkietu tłumaczyć mogą niższe notowania spółek wydobywających złoto i miedź. Złoto pogłębiło dziś ostanie spadki, a koncernom miedziowym w dalszym ciągu nie sprzyja sytuacja podatkowa w Chile. Wzrosty na giełdach to zasługa spadku inflacji bazowej w strefie euro, co daje nadzieję na rozszerzenie skupu aktywów przez EBC o papiery rządowe. Z pewnością nie dojdzie do tego już w czasie czwartkowego posiedzenia, ale bardzo możliwe, że rynki już teraz dyskontują taki rozwój sytuacji. Inwestorzy spodziewają się prezentacji szczegółów ogłoszonego ostatnio skupu aktywów.

Szczegóły te będą bardzo ciekawe i dużo bardziej skomplikowane niż w USA, albowiem skup aktywów w Europie obejmie jak na razie tylko aktywa prywatne (w USA są to zarówno aktywa prywatne i publiczne). Dla rynków znaczenie mieć będzie przede wszystkim jakość skupywanych aktywów i ich ilość. Drugą rzeczą na którą inwestorzy będą zwracali uwagę to sugestie odnośnie rozszerzenia QE o aktywa rządowe. O ile ciężko spodziewać się jak na razie takich sugestii w samym komunikacie, to nie można tego wykluczyć podczas sesji pytań od dziennikarzy.

Przy Książęcej inwestorzy także zakończyli dzień w dobrych nastrojach. Po wczorajszych spadkach, dzisiaj zaledwie kilka spółek z indeksu WIG20, zakończyło notowania pod kreską. Wczorajsze straty odrabiał KGHM, który w poniedziałek zniżkował -2,15%, po tym jak na rynek dotarły informacje z Chile, odnośnie podniesienia podatku dla dużych korporacji do 27% z dotychczas obowiązujących 20%. Odpowiedni akt prawny został podpisany w piątek przez prezydenta Chile. Oprócz miedziowego giganta, dobrze radziły sobie także Alior, TauronePE oraz OrangePL. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się Synthos, Kernel oraz BZWBK.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych