Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

UWAGA! Ogólnopolski atak hakerów na modemy i routery

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 lutego 2014, 08:43

    Aktualizacja: 6 lutego 2014, 08:49

  • 1
  • Powiększ tekst

Jak podaje „Dziennik Internautów Biznes i Prawo” wielu Polaków mogło paść ofiarą ataku hakerskiego na dziurawe routery. Klienci Orange stracili przez to dostęp do sieci, ale to ochroniło ich przed gorszymi konsekwencjami. Klienci innych operatorów powinni sprawdzić DNS-y i ostrzec znajomych. Brak reakcji może spowodować przechwycenie przez hakerów naszych haseł bankowych.

Wczoraj wielu użytkowników Orange mogło mieć problem z dostępem do sieci – informuje „Dziennik Internautów Biznes i Prawo”. Stało się tak, ponieważ CERT Orange Polska (dbający o bezpieczeństwo w sieci Orange) wykrył atak hakerski na modemy ADSL.

Atak dotyczy jednak wszystkich operatorów. Hakerzy poprzez błąd w oprogramowaniu przechwytują hasło administratora i zamiast właściwego serwera podstawiają złośliwe. Są one w stanie przekierować nas na łudząco podobne strony do stron bankowości internetowej. Wpisanie tam loginu i hasła oznacza przekazanie ich hakerom. Bardzo ważne jest więc sprawdzenie przez jaki serwer łączymy się z siecią internetową.

Orange udostępnił specjalny skaner pozwalający sprawdzić, czy modem jest podatny na atak. Narzędzie nie jest ograniczone do Klientów Orange Polska – działa niezależnie od dostawcy usług internetowych!

Jak podaje serwis Niebezpiecznik.pl, w zaatakowanych routerach/modemach pojawiają się następujące adresy DNS: 5.45.75.36,  5.45.75.11, 95.211.241.94, 95.211.205.5

Osoby nie potrafiące samodzielnie sprawdzić serwera i go zmienić, powinny do czasu potwierdzenia u operatora, że nie stały się ofiarą ataku zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z bankowości internetowej.

 

Źródło: Dziennik Internautów Biznes i Prawo

Powiązane tematy

Komentarze