Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Grecja zabiega o szybką zmianę dyrektywy dotyczącej ochrony danych osobowych. Celem jest prawo wymazania

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 12 marca 2014, 06:41

    Aktualizacja: 12 marca 2014, 10:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Grecja, która w tym półroczu przewodniczy UE, deklaruje jak najszybsze sfinalizowanie negocjacji krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego dotyczących dyrektywy dotyczącej ochrony danych osobowych.

W 2012 roku Komisja Europejska zaproponowała reformę unijnych przepisów z 1995 r. dotyczących ochrony danych. Nowe regulacje mają zwiększyć kontrolę użytkowników nad ich danymi w internecie. Pozwoli na to między innymi tzw. prawo do wymazania (z ang. right to be forgotten) z portalu społecznościowego profilów, zdjęć czy wpisów użytkowników.

Grecka prezydencja będzie starała się jak najszybciej sfinalizować negocjacje pakietu dotyczącego ochrony danych osobowych, by móc podjąć dyskusję z Parlamentem Europejskim - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Grecji Dimitris Kurkulas podczas wtorkowej debaty w PE w Strasburgu. Wyraził nadzieję, że negocjacje uda się zakończyć w trakcie greckiej prezydencji, czyli do końca czerwca.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding podkreśliła, że wprowadzenie nowych regulacji ujednolici system prawny 28 państw UE; różnice bowiem niosą za sobą koszty dla przedsiębiorstw. "Oszczędności wyniosą 2,3 mld euro rocznie" - zaznaczyła.

"Równe reguły gry pozwolą sektorowi cyfrowemu w Europie na globalną konkurencję" - zapewniała Reding. Jak dodała, zwiększy się też możliwość kontroli każdego obywatela nad swoimi danymi.

Większość eurodeputowanych deklarowała poparcie dla nowych regulacji, argumentując, że trzeba zagwarantować równowagę między kontrolą nad przekazywaniem danych a rozwojem: "Unia pilnie potrzebuje tego rozporządzenia, nie tylko dla ochrony danych, ale i dla rozwoju technologicznego".

Obecnie - zwrócili uwagę europosłowie - nie wiadomo, co dzieje się z danymi, kiedy są "transportowane" poza UE, czyli np. przechowywane na serwerach za unijną granicą. Zaznaczyli także, że firmy spoza Europy, które działają na rynku UE, powinny być traktowane tak samo surowo, jak firmy z Unii. Ponadto - jak podkreślili europosłowie - liczące kilkanaście lat przepisy dotyczące ochrony danych osobowych potrzebują modernizacji ze względu na rozwój internetu.

PE chce zaostrzenia zasad, na jakich takie firmy jak Facebook czy Google gromadzą i sprzedają dane swoich użytkowników. Nowe unijne przepisy przewidują, że korzystanie z danych i ich sprzedaż bez wyraźnej zgody użytkownika będzie niemożliwe.

Obecnie firmy, które działają na terenie całej Unii, muszą zgłaszać się do 28 urzędów zajmujących się ochroną danych osobowych. Gdy wejdą w życie nowe przepisy, wystarczy, że zgłoszą się do jednej instytucji - w kraju, w którym mają główną siedzibę.

Z kolei w przypadku naruszenia ochrony danych osoba poszkodowana nie będzie musiała składać skargi w państwie, w którym zrejestrowana jest spółka; wystarczy, że złoży ją w stosownym urzędzie w swoim kraju. Europosłowie zwrócili też uwagę na konieczność wyposażenia krajowych instytucji zajmujących się ochroną danych w odpowiednie uprawnienia, które pozwolą im lepiej egzekwować przepisy UE.

W poselskich sprawozdaniach podkreślono (zgodnie z propozycją KE), że firmy i portale społecznościowe mają "prostym i zrozumiałym językiem" informować o swojej polityce ochrony prywatności, czyli sposobach przetwarzania danych osobowych. Ponadto miałyby obowiązek uzyskać "jednoznaczną" zgodę na ich wykorzystywanie, jeśli jest ona wymagana. Internauci mieliby też uzyskać łatwiejszy dostęp do swoich danych i swobodniej przenosić je z jednego portalu do drugiego.

Unijnych przepisów będą musieli przestrzegać też amerykańscy giganci działający w Europie, a także wszystkie firmy, które przetwarzają dane mieszkańców UE. KE chce, by wystarczającym powodem do dostosowania się do nowych unijnych przepisów był fakt, że firma oferuje swoje usługi osobom fizycznym w Unii.

ze Strasburga Agnieszka Szymańska (PAP)

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do zakupu pięknych toreb wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.

Torby wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału,mają szerokie i poręczne ucho, można je nosić przez ramię,mieszczą format A4.

Zestaw dwóch toreb można kupić TYLKO w naszym portalowym sklepie wSklepiku.pl.

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze