Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Polski przemysł lekko osłabł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 kwietnia 2014, 09:59

    Aktualizacja: 1 kwietnia 2014, 10:57

  • 0
  • Powiększ tekst

W marcu wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł z lutowego poziomu 55,9, najwyższego od trzydziestu ośmiu miesięcy, osiągając wartość 54,0. Mimo słabszego odczytu, kondycja sektora nadal ulega poprawie - świadczy o tym wartość wskaźnika powyżej 50 punktów.

Tym samym trwający obecnie okres poprawy warunków sygnalizowany przez wskaźnik PMI został wydłużony do dziewięciu miesięcy. Średnia wskaźnika PMI za I kwartał 2014 roku wyniosła 55,1. Jest to najlepszy kwartalny wynik od IV kwartału 2010 roku (55,9).

Komentując wyniki badań PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała:

"Indeks PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego spadł w marcu do 54 punktów z 55,9 w lutym. Nadal wskazuje on na poprawiające się warunki w sektorze, chociaż w nieco niższym tempie. (...) Spadek wskaźnika PMI w marcu wynikał przede wszystkim z wolniejszego tempa wzrostu produkcji i nowych zamówień. Nowe zamówienia w eksporcie wzrosły w marcu najwolniej od czerwca 2013. Przedsiębiorcy wciąż informują o spadku kosztów produkcji, jak i cen wyrobów gotowych, choć tempo tych spadków maleje. Spadek cen produktów był w marcu najniższy od lipca 2013 roku. Nasze prognozy dla polskiej gospodarki zakładają dalszą zwyżkę tempa wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2014 i względną stabilizację w pozostałych kwartałach tego roku. Spodziewamy się umiarkowanego wzrostu presji inflacyjnej i szacujemy, że inflacja pozostanie poniżej celu NBP w tym i przyszłym roku".

Opr. Jas

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------

TYLKO MY TO MAMY!

Zestaw toreb zakupowych wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.

Torby wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału, mają szerokie i poręczne ucho, można je nosić także przez ramię, mieszczą format A4.

Do nabycia w naszym wSklepiku.pl.

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze