Informacje

fot. YouTube
fot. YouTube

Amerykańskie wojska specjalne zajęły tankowiec należący do Korei Północnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 marca 2014, 11:14

    Aktualizacja: 17 marca 2014, 20:10

  • Powiększ tekst

Amerykańskie siły specjalne przejęły kontrolę nad tankowcem, na którego pokładzie znajdowała się ropa naftowa załadowana przez libijskich rebeliantów. Akcję przeprowadzono niedaleko wybrzeża Cypru - poinformowało dziś ministerstwo obrony USA.

Navy SEALs zdobyli statek, pływający pod banderą Korei Północnej, wieczorem w niedzielę. Z informacji Waszyngtonu wynika, że podczas operacji nikt nie ucierpiał, a przewożony ładunek został zabezpieczony.

Akcję amerykańskich komandosów zaakceptował prezydent Barack Obama, którego administracja została poproszona o pomoc przez rządy Cypru i Libii. Tankowiec z ładunkiem ponad 30 tysięcy ton ropy naftowej znajdował się na międzynarodowych wodach na południe od Cypru - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby.

"Morning Glory przewoził ładunek ropy naftowej, która jest własnością władz w Libii. Zarówno statek, jak i jego ładunek zostały przejęte (przez uzbrojonych mężczyzn) w sposób nielegalny" - podkreślono w oświadczeniu ministerstwa obrony.

Cypryjski MSZ poinformował, że statek wraz z amerykańską eskortą płynie na zachód Morza Śródziemnego. Do akcji amerykańskich komandosów miało dojść około 29 kilometrów od wybrzeża Cypru.

Tankowiec wypłynął z opanowanego przez rebeliantów portu As-Sidr na wschodzie Libii w pierwszej połowie marca. Lokalne władze próbowały powstrzymać tankowiec przed wyjściem w morze, jednak dzięki m.in. złej pogodzie udało mu się ominąć blokadę i uciec tamtejszej marynarce, która groziła jego zatopieniem.

Rebelianci już wcześniej zapowiadali, że na własną rękę zaczną sprzedawać ropę naftową, na co zgody nie wyraża rząd centralny w Trypolisie. Konflikt wokół libijskich zasobów ropy wzmaga obawy, że kraj może popaść w chaos lub nawet ulec podziałowi w sytuacji, gdy rząd nie potrafi dojść do porozumienia z rebeliantami, którzy przyczynili się do obalenia w 2011 roku dyktatury Muammara Kadafiego.

(PAP)

lm/ kar/

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, wSklepiku.pl, możesz jeszcze nabyć archiwalne numery dwumiesięcznika" Na Poważnie"!

nr.3/4 (czerwiec - lipiec 2012)

Dwumiesięcznik

nr.5/6 (wrzesień - październik 2012)

Dwumiesięcznik

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych