Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Krwawe starcie w Libii: Terroryści Państwa Islamskiego walczyli o ropę z siłami rządowymi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 stycznia 2016, 12:19

    Aktualizacja: 4 stycznia 2016, 12:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) starli się dziś z ochroną libijskiego portu naftowego As-Sidr nad zatoką Wielka Syrta. Świadkowie informują o walkach w pobliżu terminalu eksportowego. Brak bliższych informacji.

Komentatorzy zwracają uwagę, że IS próbowało już atakować As-Sidr w październiku zeszłego roku. Port ten, podobnie jak i pobliski Ras Lanuf, był zamknięty przez ponad rok z powodu walk między rywalizującymi frakcjami libijskimi.

Po upadku dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku w Libii zaczęło działać Państwo Islamskie. Dżihadyści kontrolują Syrtę na północy kraju, w połowie drogi między Trypolisem a Bengazi, i stopniowo zwiększają swą obecność. Atakowali kilka złóż ropy na południu Libii, ale dotychczas nie udało im się zająć żadnych instalacji naftowych.

Nieuznające się wzajemnie rządy i parlamenty toczą spór o władzę w Libii od 2014 roku. Uznawany przez społeczność międzynarodową parlament (Izba Reprezentantów) wraz z rządem działa w Tobruku, natomiast parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze