Informacje

fot.sx
fot.sx

100 tys. rodzin chce specjalnych przywilejów

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 15 lipca 2014, 18:11

  • 1
  • Powiększ tekst

100 tysięcy rodzin złożyło już wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny - poinformował we wtorek resort pracy i polityki społecznej po miesiącu od uruchomienia ogólnopolskiego programu.

Ogólnopolski program Karta Dużej Rodziny ruszył 16 czerwca. W ramach programu rodziny z trojgiem i więcej dzieci mogą korzystać ze zniżek m.in. w PKP, muzeach, niektórych sieciach sklepów.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik resortu pracy Janusz Sejmej, do rodzin trafiło już ok. trzech tysięcy kart.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz deklarował, że program kart dla dużych rodzin to dopiero początek planu wsparcia rodzin wielodzietnych. Jak mówił, karta z jednej strony ma dawać ulgi i zniżki, a z drugiej "ma nadać odpowiedni status, odpowiednią wartość, odpowiedni szacunek rodzinom wielodzietnym".

Wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać w urzędach gminy. Karta wydawana jest bez żadnych opłat i bez względu na osiągane w rodzinie dochody.

Według resortu pracy prawo do skorzystania z Karty Dużej Rodziny ma 3,4 mln osób - w tym ponad 2 mln dzieci. O kartę mogą też wystąpić rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Dla rodziców karta jest bezterminowa, a dzieciom przysługuje do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli nadal się uczą. Dla niepełnosprawnych będzie ważna na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

Wszystkie miejsca ze zniżkami dla dużych rodzin mają być opatrzone logo karty. Znak będzie można wykorzystywać w materiałach reklamowych lub informacyjnych firm. W przyszłości na stronie internetowej rodzina.gov.pl będzie można znaleźć instytucje i firmy, które oferują zniżki.

W gminach i powiatach w całym kraju jest już teraz ponad 200 lokalnych kart samorządowych, w tym trzy wojewódzkie. Program Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny jest uzupełnieniem lokalnych kart, które przyznają gminy swoim mieszkańcom.

Samorządowe Karty Dużej Rodziny, podobnie jak ogólnopolska, uprawniają do ulg, zniżek i zwolnień z opłat. Samorządy mogą przyjąć kartę ogólnopolską jako swoją, uzupełniając ją o dodatkowe, miejscowe zniżki lub wydać osobną, własną kartę, np. gminną.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze