Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska na razie nie zgłosiła zastrzeżeń do nowego programu rozwoju obszarów wiejskich

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 lipca 2014, 14:29

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska nie przysłała jeszcze uwag do projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20015-2020 - poinformowała wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk. Dodała, że z nieoficjalnych rozmów wynika, że uwagi będą dotyczyły innowacyjności.

Szalczyk przypomniała podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że projekt polskiego PROW 2015-2020 został wysłany do Komisji 15 kwietnia br., a zgodnie z przepisami KE ma trzy miesiące na przekazanie swoich uwag. "Właśnie ten czas upływa, ale oficjalnie resort rolnictwa takiego dokumentu nie dostał" - powiedziała wiceminister.

Według konsultacji roboczych należy się spodziewać, że Polska w najbliższych dniach otrzyma takie uwagi.

Poinformowała, że są prowadzone rozmowy dotyczące różnych aspektów programu. Taka rozmowa m.in. odbyła się pod koniec czerwca. Wynika z niej, że KE poprosi o zwrócenie większej uwagi na realizację tzw. priorytetu pierwszego - innowacyjność. Oznacza to, że trzeba będzie wykazać praktycznie we wszystkich działaniach programu jak będzie realizowana innowacyjność.

Prawdopodobnie KE zasygnalizuje konieczność znacznie większego położenia nacisku na aspekty związane ze zmianami klimatu i ociepleniem.

Równolegle w oparciu o projekt PROW opracowywana jest ustawa wprowadzająca te rozwiązania do polskiego prawa. Jest ona na etapie końcowych uzgodnień. Projekt ustawy zostanie oddany do konsultacji społecznych po otrzymaniu uwag z KE - zaznaczyła Szalczyk.

Dodała, że kolejnym etapem prac będzie udzielenie odpowiedzi Komisji.

Program będzie podstawą do realizacji tzw. II filaru Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce w latach 2014-2020, czyli rozwoju obszarów wiejskich. Jest on zarazem jednym z elementów Umowy Partnerstwa, która została przyjęta przez rząd i przesłana 10 stycznia 2014 r. Komisji Europejskiej. Na jego realizację przewidziano 13,5 mld euro.

Program będzie kontynuował kierunki wsparcia realizowane w poprzednich latach. Ukierunkowany został przede wszystkim na budowę konkurencyjności i wzrostu dochodowości w rolnictwie. Rolnicy w tym zakresie mogą liczyć na pomoc finansową szczególnie w rozwijaniu produkcji zwierzęcej, w tym chowu prosiąt, produkcji mleka i mięsa wołowego.

Nowym elementem tego programu będzie wsparcie dla małych gospodarstw w wysokości 60 tys. zł, pod warunkiem, że rolnik zadeklaruje, że będzie rozwijał gospodarstwo. Nowością będzie też wypłacanie premii dla osób, które zrezygnują z działalności rolniczej i przekażą gospodarstwo innemu rolnikowi.

(PAP)

awy/ drag/

Powiązane tematy

Komentarze