Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Artyści żądają pieniędzy podatników - chcą dopłat do emerytur i podatku od sztuki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 lipca 2014, 14:16

  • 5
  • Powiększ tekst

Podatniku - artyści chcą byś dorzucił się do ich emerytury. Ministerstwo pracy współpracuje z artystami nad wypracowaniem nowego sposobu wypłacania im emerytur. Nasi artyści chcą by do ich świadczeń dopłacali podatnicy całkowicie poza systemem.

Ministerstwo Pracy współpracuje ze środowiskiem artystów nad rozwiązaniem kwestii emerytury dla artystów, którzy pracują na umowach o dzieło. Twórcy na czele z Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej chcą, aby oprócz składek własnych do ich emerytury zrzucało się państwo, czyli wszyscy podatnicy. Możliwości ubezpieczenia, które stworzyło państwo polskie, są nieadekwatne do zawodu artysty – mówi "Polskiemu Radiu" Katarzyna Górna z OFSW. Artyści rzadko kiedy pracują na etacie, a na ogół na popularnych śmieciówkach.

Faktem jest, że pracujący w kulturze i sztuce mają najniższe dochody - według ostatnich badań praca w kulturze oznacza najniższe pensje w kraju. Jednak czy specjalne traktowanie artystów nie jest niesprawiedliwe?

Ale nie tylko - artyści idą dalej. Chcą specjalnego, nowego podatku od sztuki.

Kolejny oryginalny pomysł Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej to podatek od sztuki w miejscu publicznym. – Ktoś kupuje obraz do swojej knajpy? Restauracja przynosi zysk? Pani Kasia uważa, że powinna od tego płacić podatek na fundusz emerytalny wszystkich, którzy czują się artystami. Nawet jeżeli sami nic nie namalowali – ironizuje felietonista Tomasz Wróblewski(...). – Taki podatek to skandal. Wówczas nikt nie będzie wieszał obrazów, a własnoręcznie zrobione plakaty. O wiele lepsze byłoby ubezpieczenie dla artystów albo ulgi podatkowe – zaznacza Bonda. Kofta z kolei dziwi się jak można płacić dwa razy za to samo. – Jeśli już zapłacono VAT przy kupnie obrazu, to po co płacić drugi raz?

Czy poza zmuszeniem podatników do zapłacenia pieniędzy nie ma lepszego wyjścia?

natemat/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze