Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Więcej AGD na naszym rynku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 sierpnia 2014, 13:11

  • 0
  • Powiększ tekst

Indesit zamierza zwiększać sprzedaż produktów AGD w Polsce. Włoska firma ma w naszym kraju sześć zakładów produkcyjnych i choć większość produktów trafia na eksport, to również na polskim rynku od trzech lat notuje wzrosty. Zwiększenie produkcji zależy przede wszystkim od sytuacji międzynarodowej.

Wzrost produkcji jest powiązany ze sprzedażą w innych krajach. Nie mogę oszacować, ile sprzedamy w drugiej połowie roku w innych krajach. W Europie w dalszym ciągu mamy zbyt niepewną sytuację, by prognozować przyszłość – ocenia Lorenzo Fiorani, dyrektor zarządzający Indesit Company w Polsce.

Indesit jest szóstym graczem pod względem sprzedaży produktów AGD w Polsce, ale jest liderem pod względem produkcji w naszym kraju. Spółka planuje dalej zwiększać sprzedaż, która rośnie nieprzerwanie od trzech lat. Trudniej jednak prognozować wielkość produkcji Indesitu w naszym kraju. Z uwagi na to, że ponad 80 proc. produkcji trafia na eksport, polskie zakłady spółki zależą od sytuacji gospodarczej w Europie.

Jak dodaje Fiorani, koniunktura jest wciąż niepewna. Dodatkową nerwowość na rynkach wprowadziła sytuacja na Wschodzie. Wahają się kursy walutowe, m.in. tureckiej liry, która od sierpnia ubiegłego roku do stycznia br. najpierw straciła wobec euro ok. 20 proc., by od początku roku zyskać ponad 12 proc. Jeszcze bardziej osłabiła się ukraińska hrywna, która od początku roku straciła wobec euro niemal 28 proc.

Fiorani dodaje, że o lokalizacji zakładów produkcyjnych Indesitu w Polsce zadecydowały częściowo korzyści związane z działalnością specjalnych stref ekonomicznych. Zapewnia on jednak, że nie był to jedyny czynnik.

Decyzję podjęliśmy wiele lat wcześniej, w tym roku obchodzimy 15. rocznicę otwarcia naszych pierwszych zakładów w Polsce. Decyzja zapadła po uwzględnieniu wielu czynników. Istotne były nie tylko niskie koszty pracy, zachęty związane ze specjalnymi strefami ekonomicznymi, lecz także pozycja geograficzna Polski w Europie i jakości produkcji, jaką możemy tu uzyskać – podkreśla Fiorani. ‒ Na pewno specjalne strefy ekonomiczne są sposobem na zachęcenie inwestorów. Mają istotne znaczenie dla zwiększania zatrudnienia w kraju, a tym samym dla wzrostu PKB ‒ dodaje.

Indesit jest obecny w Polsce już 15 lat. Pierwszy zakład włoskiej firmy w naszym kraju rozpoczął działalność we wrześniu 1999 r. w Łodzi. Kolejne były uruchamiane w 2004 r. (fabryka lodówek w Łodzi), 2008 r. (fabryki pralek oraz zmywarek w Radomsku) i 2012 r. (linie produkcyjne okapów oraz komponentów plastikowych w Łodzi).

(Agencja Informacyjna Newseria)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze