Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rosyjski kapitał w Polsce. Chcesz zaszkodzić Putinowi? Zobacz które produkty bojkotować | SPROSTOWANIE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2014, 12:06

    Aktualizacja: 2 października 2014, 12:04

  • 7
  • Powiększ tekst

SPROSTOWANIE

Nieprawdziwa jest informacja określająca spółkę Śnieżka-Invest Sp. z o.o. w Świebodzicach, produkującą cukierki czekoladowe „Michałki z Hanki” oraz będącą właścicielem znaku towarowego „Michałki z Hanki”, jako dużego rosyjskiego inwestora, zamieszczona w artykule „Rosyjski Kapitał w Polsce. Chcesz zaszkodzić Putinowi? Zobacz które produkty bojkotować?” pod redakcją zespołu wGospodarce.pl, który został opublikowany w dniu 13 sierpnia 2014 r., gdyż kapitał tej spółki jest w całości kapitałem polskim.

Prezes Zarządu Śnieżka-Invest Sp. z o.o. Urszula Drabik

Rosyjski kapitał w Polsce to nie tylko benzyna z Łukoila. Także za autogazem z firmy Novatek, Żubrówką, a nawet cukierkami Michałkami - stoją Rosjanie. Czy polscy konsumenci wiedzą, które towary bojkotować?

Rosyjski koncern Łukoil, który w ostatnich dniach sprzedał swoje stacje benzynowe w Czechach, na Słowacji i Węgrzech prawdopodobnie wyjdzie też z Polski.

Jak przypomina Gazeta Polska Codziennie Łukoil pozbywa się swoich sieci paliwowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ostatnich dniach sprzedał w Czechach 44 stacje benzynowe firmie Slovnaft Česká republika, kontrolowanej przez węgierski MOL. Z kolei inna węgierska spółka Norma Benzinkut Kft kupiła 75 stacji Łukoila na Węgrzech oraz 19 na Słowacji. Polskie Radio poinformowało natomiast, że Łukoil może sprzedać także stacje benzynowe w Polsce. Obecnie polska sieć rosyjskiego koncernu liczy 116 punktów tankowania paliwa. Ich przejęciem jest podobno zainteresowana Grupa Lotos, która stałaby się w ten sposób drugą co do wielkości – po Orlenie – siecią paliwową w kraju.

GPC wzywa z kolei do bojkotowania rosyjskich produktów, w tym firmy Novatek, części rosyjskiego koncernu Novatek OAO, notowanego na rosyjskich i międzynarodowych giełdach.

To drugi – jak przypomina gazeta -ico do wielkości – po Gazpromie – producent gazu w Rosji. Na polskim rynku firma jest obecna od 2009 r., a działalność dystrybucyjną rozpoczęła w 2010 r. Sprzedaje autogaz, a także gaz w butlach, montuje również zbiorniki LPG do ogrzewania domów.

Codzienna pisze, że zarządzający spółkami Novatek to współpracownicy prezydenta Rosji. W czerwcu tego roku pochwalili się publicznie, że zdali Władimirowi Putinowi meldunek z realizacji planów rozwojowych firmy, które są częścią polityki energetycznej Kremla. Rozwój rosyjskiej spółki wspiera nawet polski rząd. Nowelizacja ustawy opodatku akcyzowym z listopada 2013 r. nie objęła bowiem akcyzą sprzedaży gazów propan oraz propan-butan, którymi handluje Novatek Polska.

Ale to nie koniec listy produktów za którymi stoi Rosja. Najbardziej zaskakująca jest informacja, że Rosjanie przejęli nie tylko nasze wódki – m.in. Żubrówkę, Soplicę, Absolwenta i Bolsa -pisze GPC.

Okazuje się, że Putina wspieramy też, kupując czekoladowe cukierki Michałki z fabryki w Świebodzinie. Dużym rosyjskim inwestorem w Polsce jest bowiem firma spożywcza Śnieżka Invest, która w 2006 r. przejęła znak towarowy oraz linię produkcyjną michałków.

ansa/ niezalezna.pl/

Powiązane tematy

Komentarze