Informacje

Fot.Internet/mofnet.gov.pl
Fot.Internet/mofnet.gov.pl

Komórki, złoto, paliwa, tablety, konsole do gier będą objęte odwróconym VAT

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 19 sierpnia 2014, 20:29

  • 8
  • Powiększ tekst

Rząd przyjął we wtorek założenia projektu nowelizacji ustawy o VAT i Prawa zamówień publicznych, który rozszerza stosowanie mechanizmu odwróconego VAT i podnosi wysokość kaucji gwarancyjnej w przypadku handlu paliwami - podało Centrum Informacyjne Rządu.

W założeniach zakłada się rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT na obrót m.in. niektórymi postaciami złota, wyrobami ze stali, telefonami komórkowymi, tabletami, notebookami, laptopami, konsolami do gier. Teraz mechanizm odwróconego VAT obejmuje m.in. sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, handel złomem i niektórymi wyrobami stalowymi.

W przypadku mechanizmu odwróconego VAT, odprowadzenie tego podatku do urzędu skarbowego ciąży na kupującym, a nie na sprzedającym towar. Zdaniem resortu finansów takie rozwiązanie skutecznie przeciwdziała nadużyciom w rozliczeniu VAT.

Projekt rozszerza także listy tzw. towarów wrażliwych. Handel nimi podlega odpowiedzialności solidarnej, co oznacza, że kupujący odpowiada za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy. Resort finansów chce, by na listę towarów wrażliwych trafiły srebro i platyna oraz komputery przenośne (m.in. laptopy, notebooki) oraz konsole do gier.

W złożeniach projektu jest też podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw. Minimalnej z 200 tys. zł do 1 mln zł, a maksymalnej z 3 do 10 mln zł. Według ministerstwa finansów rozwiązanie to ma ograniczyć nadużycia w rozliczaniu VAT przez podmioty, działające w branży paliwowej. Tym samym powinno zapewnić lepszą ochronę interesów budżetu państwa i uczciwych podatników - uważa MF.

Resort finansów proponuje, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze