Firmy z takich branż są narażone na przestępstwa związane z VAT
Firmy z branży elektronicznej, zwłaszcza zajmujące się obrotem telefonami komórkowymi, tabletami i konsolami do gier, narażone są na przestępstwa związane z VAT - ostrzegają resorty finansów i gospodarki.
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż poinformowała PAP, że w poniedziałek zostanie opublikowany przez resorty finansów i gospodarki tzw. list ostrzegawczy w tej sprawie. Władze po raz pierwszy skorzystają z możliwości publicznego ostrzeżenia firm o nieprawidłowościach dotykających rynek. Wprowadzenie takiego instrumentu zapowiedział na początku tego roku minister finansów Mateusz Szczurek.
List ma być skierowany do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. "List będzie miał charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków" - zaznaczyła rzeczniczka. Wskazała, że w wyniku prowadzonych przez służby skarbowe analiz ryzyka i kontroli ustalono, że obszarem szczególnie narażonym na wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT lub unikanie zapłaty należności budżetowych z tego tytułu jest rynek produktów elektronicznych, w szczególności telefonów komórkowych, tabletów, konsoli do gier itp.
Zdaniem służb skarbowych istnieje niebezpieczeństwo, że uczciwi przedsiębiorcy działający w branży elektronicznej mogą nieświadomie stać się uczestnikami nielegalnego procederu. Resort finansów radzi zachowanie szczególnej ostrożności i staranności przy podejmowaniu decyzji handlowych.
Według MF w ostatnich latach zarówno w Polsce, jak i w innych państwach UE, obserwuje się zjawisko wykorzystywania mechanizmów VAT do wyłudzania nienależnego zwrotu tego podatku nieodprowadzania podatku.
Działalnością taką zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które angażują w proceder tzw. znikającego podatnika. Podmiot taki nie odprowadza należnego podatku, a jednocześnie tworzy formalne podstawy do żądania jego zwrotu, na dalszym etapie. Dzięki temu uzyskuje uprzywilejowaną pozycję rynkową, ponieważ oferuje towary po niższych cenach.
"Przepisy prawa podatkowego przewidują wyłączenie lub ograniczenie w odliczaniu podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów, w przypadku uczestniczenia w procederze oszustwa" - ostrzega MF w liście. Ministerstwo poinformowało, w często w procederze wyłudzeń dostawcą towaru jest nowopowstała firma, z najniższym kapitałem zakładowym, a jej właścicielem lub reprezentantem jest osoba bez doświadczenia w branży, często obcokrajowiec pochodzący spoza UE.
Firma taka, mimo dużej skali działalności, zarejestrowana jest w "wirtualnym biurze" lub wynajętym mieszkaniu, a dostawcy i odbiorcy w łańcuchu dostaw często zmieniają się bez żadnego ekonomicznego uzasadnienia.
Ponadto towar jest sprzedawany przez szereg mniejszych podmiotów do dużych dystrybutorów, którzy dokonują wywozu tego towaru poza Polskę, towary są oferowane w dużych ilościach, a ich partie z reguły nie są dzielone.
Wskazano, że towary mają wysoką wartość, cena jednostkowa jest często niższa od ceny rynkowej, a dostawca nie dąży do zawarcia dłuższego kontraktu handlowego. Poza tym towary często nie są ubezpieczane, mimo ich wysokiej wartości; terminy płatności są krótkie, marże na transakcjach stosunkowo niskie dla większości firm w łańcuchu i często stanowią stałe kwoty, a negocjacje cenowe z reguły nie mają miejsca.
Charakterystyczne dla wyłudzeń jest także to, że towar, przez kolejne etapy obrotu, zazwyczaj przechowywany jest w tym samym centrum logistycznym, a nie pod adresem sprzedawcy.
MF apeluje, by w przypadku zetknięcia się z opisanym procederem poinformować o tym służby kontroli skarbowej pod adresem [email protected] lub bezpośrednio organy ścigania.
(PAP)