Informacje

fot. Foter.com/Phillip/CC BY-ND
fot. Foter.com/Phillip/CC BY-ND

Mniej wyłudzeń dzięki tej zmianie w VAT. Budżet zyskał nawet 500 mln zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lipca 2016, 14:53

  • 0
  • Powiększ tekst

Spadła skala wyłudzeń podatku VAT w obrocie smartfonami, tabletami, laptopami oraz konsolami do gier. To efekt wprowadzonego na te produkty w lipcu ubiegłego roku odwróconego obciążenia VAT - wynika z najnowszego raportu ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i kancelarii DLA Piper.

Zdaniem branży elektronicznej to kolejny dowód na to, że taki mechanizm podatkowy powinien zostać jak najszybciej rozszerzony na procesory oraz dyski twarde, które również stały się przedmiotem zainteresowania oszustów podatkowych.

Eksperci DLA Piper przeanalizowali dane Eurostatu w zakresie przywozu do Polski z innych krajów UE i wywozu z naszego kraju na teren Wspólnoty urządzeń elektronicznych, na które wprowadzono odwrotne obciążenie, zarówno w okresie przed wprowadzeniem nowelizacji, jak i tuż po nim. Przed lipcowymi zmianami dane wprost wskazywały na występowanie dużych nieprawidłowości w handlu smartfonami, tabletami, laptopami i konsolami do gier. Wartość ich eksportu i importu raportowana przez polskie podmioty znacząco różniła się od tej, którą podawały podmioty z innych krajów Unii. Zdecydowany spadek takich anomalii nastąpił zaraz po wejściu w życie nowych regulacji, już w lipcu 2015 r.

– Najbardziej widoczna zmiana zauważalna jest w zakresie danych dotyczących wywozu z Polski do UE laptopów, netbooków i tabletów. Ich asymetryczność sięgająca w pierwszym półroczu 2015 r. prawie 175 proc., w drugim półroczu 2015 r. spadła w ujęciu miesięcznym do średnio 4,62 proc. – podają autorzy raportu. Podobne zauważalne zmiany zaobserwowano w handlu konsolami do gier oraz telefonami komórkowymi. Oznacza to, że wprowadzony na te urządzenia mechanizm odwróconego VAT przyniósł oczekiwane rezultaty. Smartfon, tablety, laptopy oraz konsole do gier przestały być przedmiotem tzw. karuzel podatkowych, których celem jest wyłudzenie podatku VAT. Autorzy raportu szacują, że budżet państwa w ciągu roku mógł zyskać na tym co najmniej 500 mln zł.

Zadowolona z tego jest branża elektroniczna. Jednak problem oszustów podatkowych dla niej w zupełności nie zniknął. – Niestety, oszuści podatkowi przerzucili się na dyski twarde i procesory, które nie są objęte odwróconym obciążeniem VAT – przyznaje Michał Kanownik, prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacji zrzeszającej największych producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dlatego Związek zwrócił się do rządu o wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia także na te produkty.

– Zdajemy sobie, że odwrócony VAT to rozwiązanie doraźne, ale jak na razie jedyne, które jest dostępne i sprawdzone w walce z oszustami podatkowymi. Rząd zatem powinien z niego korzystać aż do czasu wypracowania szerszych rozwiązań systemowych. Jako ZIPSEE „Cyfrowa Polska” jesteśmy gotowi pomóc polskim władzom w tym zakresie – mówi Michał Kanownik.

Paweł Satkiewicz z kancelarii DLA Piper przypomina, że według szacunków z maja br. na wyłudzeniach VAT w handlu dyskami twardymi i procesorami budżet państwa traci nawet 400 ml zł rocznie. – Zatem każdy dzień zwłoki we wprowadzeniu nowych przepisów to strata kolejnych milionów złotych. Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w naszej opinii do czasu wdrożenia innych regulacji, nad którymi pracuje także Komisja Europejska, może rozwiązać ten problem – twierdzi Paweł Satkiewicz.

/inf. prasowa ZIPSSE "Cyfrowa Polska"

Czytaj także: Podatek katastralny to standard w UE. Czy zostanie wprowadzony także w Polsce? MF nie ma takich planów

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze