Informacje

Fot.Internet/skok.pl
Fot.Internet/skok.pl

Kasa Krajowa SKOK o decyzji KNF: Wyrażamy stanowczy protest. Działania KNF skierowane przeciwko twórcom systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 sierpnia 2014, 20:35

  • 5
  • Powiększ tekst

W związku z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, która w swoim komunikacie poinformowała o odmowie zatwierdzenia siedmiu Prezesów SKOK Kasa Krajowa wyraża stanowczy protest wobec działań tego państwowego organu skierowanych przeciwko twórcom systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych - poinformował Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Kasy Krajowej.

Rzecznik w oświadczeniu dla prasy podkreślił, że 5 sierpnia br. KNF podobnie potraktowała pięcioro innych Prezesów SKOK.

Kasa Krajowa podtrzymuje swoje stanowisko, które było prezentowane Komisji Nadzoru Finansowego w toku postępowań administracyjnych o zatwierdzenie Prezesów. Zdaniem Kasy Krajowej osoby te spełniały przesłanki ustawowe wymagane na tym stanowisku. Rzekome zastrzeżenia do Prezesów SKOK, o których informuje KNF, oparte są na przesłankach czysto uznaniowych. Tego typu decyzje Komisji, to spełnianie się jednego z punktów scenariusza, który Kasa Krajowa przewidywała przed kilku laty a który dotyczy wyeliminowania ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jego założycieli, którzy z powodzeniem przez ponad 20 lat rozwijali Kasy. Prowadzili rozległą działalność społeczną, walczyli z wykluczeniem finansowym, działając na rzecz poprawy losów milionów Polaków. Ludzie Ci nierzadko społecznie poświęcali swój czas, energię i wiedzę aby zbudować od podstaw instytucję finansową wzajemnej pomocy opartą na polskim kapitale.

Jak zaznacza Andrzej Dunajski działania KNF dążą do zdyskredytowania sukcesu spółdzielczości w Polsce.

Działania KNF wpisują się w scenariusz dążenia zdyskredytowania ich niewątpliwego sukcesu na rynku usług finansowych w Polsce i w konsekwencji do zmarginalizowania roli spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Kasa Krajowa nie zamierza tego stanu pozostawić bez reakcji i zamierza podjąć kroki prawne.

W związku z tymi i wcześniejszymi działaniami KNF Kasa Krajowa podejmuje i będzie podejmować wszelkie środki przewidziane w prawie -€“ zarówno w Polsce, jak i poza granicami - broniące system SKOK przed podobnymi działaniami -

podkreślił rzecznik prasowy Kasy Krajowej SKOK.

Powiązane tematy

Komentarze