Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Podatek od smartfonów i tabletów wprowadzony - masz takie urządzenie? Zapłacisz

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 września 2014, 09:29

  • 15
  • Powiększ tekst

I stało się. Opłata reprograficzna, czyli dodatkowa opłata mająca "odstraszać" od piractwa, czyli po prostu - nowy podatek, została wprowadzona.

Informowaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu: Rząd po cichu wprowadza nową opłatę dla posiadaczy smartfonów i tabletów: Prace nad nim do ostatniej chwili były ukrywane.

Teraz wiemy już oficjalnie, iż minister kultury wprowadził opłatę. Posiadacze smartfonów, tabletów - nowy podatek, specjalnie dla was.

Wiceminister kultury oficjalnie ogłosił, że rząd zatwierdził rozszerzenie listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną o smartfony i tablety.

Choć projekt wywołał kontrowersje rząd przyjął zalecenia ZAiKS-u.

Projekt ten nie spodobał się ani samym użytkownikom, ani producentom. Teraz okazuje się, że rząd przyjął jednak propozycję ZAiKS-u. Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, wiceminister resortu kultury Andrzej Wyrobiec ogłosił, że smartfony i tablety fatycznie zostaną objęte opłatą reprograficzną, zwaną też opłatą od czystych nośników oraz podatkiem od piractwa.

Ile wynosić będzie opłata?

Niewiadomą pozostaje jednak wysokość nałożonej na producentów i dystrybutorów urządzeń mobilnych opłaty. Maksymalnie może to być 3 proc. Na kim te 3 proc. się odbije? Wszystko wskazuje na to, że – niestety – na samych klientach.

Cieszą się Państwo?

benchmark/ as/

Powiązane tematy

Komentarze