Informacje

Fot.Internet
Fot.Internet

Polski węgiel w pigułce - ruszył specjalny portal, który "jest adresowany do specyficznej grupy odbiorców"

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 30 września 2014, 19:22

  • 0
  • Powiększ tekst

Wszelkie informacje na temat węgla - m.in. wydobycia, sprzedaży, cen i ilości tego surowca na zwałach - oraz analizy dotyczące branży można znaleźć na portalu www.polskirynekwegla.pl, uruchomionym przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Jednym z najważniejszych elementów portalu będzie Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego, opracowany wspólnie z Towarową Giełdę Energii. Indeks zacznie być publikowany w środę w południe.

"To dzień historyczny. Po raz pierwszy będziemy mieli innowacyjną informację dotyczącą całości górnictwa (...) To narzędzie jest potrzebne w sytuacji, w której aktualnie się znajdujemy - trudnej sytuacji górnictwa. Pozwoli lepiej zrozumieć tę sytuację i w jakim kierunku iść, by te problemy, które narastają, rozwiązywać" -

powiedział podczas wtorkowego spotkania inaugurującego uruchomienie portalu dyrektor departamentu górnictwa w MG Maciej Kaliski.

Wyraził przekonanie, że strona będzie wspaniałym narzędziem analitycznym nie tylko dla zarządów spółek, związkowców i administracji rządowej, ale także dla świata nauki.

Dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza powiedział, że uczestnicy obrotu węglem już od pewnego czasu wskazywali na potrzebę rzetelnych, wiarygodnych i często aktualizowanych informacji na temat branży. Teraz ich życzenie się spełnia - portal będzie publikował sumaryczne dane o obrocie węglem, wydobyciu, sprzedaży i jej kierunkach, ilości zapasów surowca, cenach u polskich producentów.

Odbiorcy portalu zdobędą też informacje na temat skutków działalności górniczej na środowisko, dane dotyczące zagospodarowania metanu, czy o mechanicznej przeróbce węgla. Portal obejmuje też analizy nt. sytuacji na światowych rynkach i trendów rynkowych, dane historyczne, czy bieżące relacje podażowo-popytowe oraz stale aktualizowane kalendarium wydarzeń w górnictwie.

Paszcza zaznaczył, że uruchamiając stronę internetową ARP nie chce konkurować z istniejącymi już na rynku stronami górniczymi.

"Ten portal ma inne zadanie i jest adresowany do specyficznej grupy odbiorców, jakimi są przedsiębiorstwa górnicze, instytucje naukowe, instytucje bankowe, przedsiębiorstwa energetyczne" -

wskazał dyrektor.

Od najbliższej środy na portalu - a także na Giełdowej Platformie Informacyjnej (www.gpi.tge.pl) prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii - publikowane będą indeksy wzorcowego węgla energetycznego sprzedawanego przez kopalnie, spółki węglowe na rynku krajowym producentom energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiają one handlową wartość surowca o określonej jakości w zakresie asortymentu, zawartości siarki i kaloryczności oraz sprecyzowanych warunkach dostawy.

Na Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego (Polish Steam Coal Market Index) składać się będą dwa indeksy. Indeks PSCMI 1 będzie odzwierciedlał poziom cen miałów energetycznych określonej klasy w sprzedaży do energetyki zawodowej i przemysłowej, natomiast Indeks PSCMI 2 w sprzedaży do ciepłowni przemysłowych i komunalnych, innych odbiorców przemysłowych oraz pozostałych odbiorców krajowych. Indeksy będą bazować na danych miesięcznych ex-post, którymi dysponuje katowicki oddział ARP.

"Publikacja indeksów cenowych węgla wynika z zapotrzebowania uczestników rynku na informację po stronie podażowej i popytowej. Indeksy te spełniają wysokie standardy proceduralne" -

powiedział wiceprezes ARP Marcin Zieliński. Przypomniał, że główne europejskie rynki i ośrodki sprzedaży węgla mają swoje własne indeksy cenowe.

"Jesteśmy przekonani, że systematyczne publikowanie indeksów cenowych węgla oraz możliwość wykorzystania ich funkcji informacyjnej dla rynku oraz stanowienie ceny referencyjnej dla kontraktów sprzedaży węgla spowoduje wzrost zaufania do polskich producentów, a tym samym poczucia bezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji handlowych" -

wskazał prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor.

Agencja Rozwoju Przemysłu SA działa od 1990 r. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Towarowa Giełda Energii SA jest jedyną licencjonowaną giełdą energii w Polsce. Działalność operacyjną rozpoczęła 30 czerwca 2000 roku. Od lutego 2012 r. TGE jest wyłączną własnością Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze