ARP: Najwyższe w tym roku wydobycie i sprzedaż węgla
W październiku br. miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego z polskich kopalń były najwyższe w tym roku - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W dziesiątym miesiącu roku produkcja węgla przekroczyła 4,8 mln ton, a miesięczna sprzedaż zbliżyła się do 4,7 mln ton.
Rok wcześniej – jak poinformował katowicki oddział ARP – wydobycie w październiku przekroczyło 4,3 mln ton, a sprzedaż wyniosła ponad 3,9 mln ton.
W tym roku od marca do sierpnia kopalnie co miesiąc więcej węgla wydobywały niż sprzedawały. We wrześniu po raz pierwszy wielkość produkcji i sprzedaży zostały zrównoważone. W październiku wydobycie znów było większe od poziomu sprzedaży, jednak różnica nie była duża, rzędu 135 tys. ton.
W końcu października na przykopalnianych zwałach leżało ponad 3,9 mln ton niesprzedanego surowca, wobec 3,8 mln ton miesiąc wcześniej. Przed rokiem stan zapasów wynosił ponad 1,4 mln ton węgla, zaś w końcu grudnia zeszłego roku było to blisko 2,2 mln ton.
Czytaj też: Rośnie wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce
W ubiegłym roku miesięczne wielkości produkcji i sprzedaży węgla były zrównoważone, a kopalnie z reguły na bieżąco sprzedawały całą miesięczną produkcję. W tym roku jedynie w styczniu, lutym i wrześniu miesięczna sprzedaż była wyższa od wydobycia - w pozostałych miesiącach kopalnie więcej węgla wydobywały niż sprzedawały. Największą różnicę odnotowano w czerwcu br., kiedy na zwały trafiło ponad 800 tys. ton niesprzedanego surowca.
W ciągu 10 miesięcy tego roku wielkość krajowego wydobycia węgla wyniosła ok. 39,7 mln ton wobec ponad 43,8 mln ton w ciągu 10 miesięcy 2022 r., a sprzedaż węgla sięgnęła ok. 37,7 mln ton wobec ok. 44,2 mln ton przed rokiem. Rok do roku wydobycie było mniejsze o ok. 9,3 proc. (4,1 mln ton), a sprzedaż o ok. 14,7 proc. (ok. 6,5 mln ton).
Najniższe w tym roku wydobycie węgla odnotowano w kwietniu i lipcu (ponad 3,5 mln ton), a najniższą sprzedaż w czerwcu (niewiele ponad 3 mln ton, wobec prawie 4,2 mln ton rok wcześniej). W szóstym miesiącu roku padł tym samym historyczny rekord najniższej miesięcznej sprzedaży węgla z polskich kopalń; nawet w trudnym pandemicznym maju 2020 kopalnie sprzedały o blisko 0,5 mln ton węgla więcej.
Czytaj też: Maląg o poselskiej propozycji zmian ws. wiatraków
PAP/kp