Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Dziennikarze oczerniali firmę w gazecie - chiński sąd skazał ich na więzienie

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 18 października 2014, 08:42

    Aktualizacja: 18 października 2014, 08:42

  • 1
  • Powiększ tekst

Chiński sąd skazał w piątek na więzienie dwóch dziennikarzy oskarżonych o oczernianie chińskiego producenta maszyn budowlanych w zamian za łapówki. To jeden z serii skandali wokół kontrolowanych przez państwo chińskich mediów.

Sąd w mieście Changsha skazał jednego z dziennikarzy, Chena Yongzhou, na karę roku i 10 miesięcy w więzieniu za publikowanie sfabrykowanych doniesień zarzucających firmie Zoomlion przekazywanie fałszywych informacji finansowych. Chen został ponadto skazany na grzywnę w wysokości 20 tysięcy juanów (3,3 tys. dolarów); ponadto ma zwrócić 30 tys. juanów (5 tys. dolarów), które miał dostać jako łapówki.

Współautor artykułów Zhuo Zhiqiang został skazany na 10 miesięcy więzienia i ukarany grzywną w wysokości 10 tys. juanów (1,6 tys. dolarów).

Po publikacji notowania firmy na giełdzie spadły. Artykuły, początkowo opublikowane w dzienniku "New Express", zostały następnie zamieszczone przez wiele stron internetowych. "New Express" zwolnił obu reporterów i zamieścił na pierwszej stronie przeprosiny.

Sąd nie sprecyzował, kto przekupił dziennikarzy; nie podano także motywu. Agencja AP odnotowuje, że giełdowi manipulatorzy i szantażyści coraz częściej wykorzystują sfabrykowane publikacje medialne dla korzyści finansowych albo w celu zaszkodzenia konkurencji.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze