Informacje

Najgorsi prezesi 2012” popełniali jednakowe błędy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 stycznia 2013, 12:36

    Aktualizacja: 17 stycznia 2013, 12:40

  • 0
  • Powiększ tekst

Jak co roku, Sydney Finkelstein, profesor zarządzania w szkole biznesu Tuck School of Business w Dartmouth, stworzył listę najgorszych szefów roku. Autor książki „Why Smart Executives Fail” (“Dlaczego dobrzy przywódcy podejmują złe decyzje”) opisuje niektóre z najpoważniejszych błędów popełnianych przez dyrektorów w 2012 r. i sprawdza, jakie zachowania łączą tych najmniej skutecznych.
Jak mówi profesor Finkelstein, tegoroczna lista najpoważniejszych błędów ma trzy główne punkty.

Przystosowanie do zmian
Według profesora Finkelsteina, „pierwszym problemem było to, że wielu najgorszych dyrektorów było po prostu niezdolnych do przystosowania się do zmieniających się okoliczności rynkowych”.

„Przykładem może być Brian Dunn z Best Buy, który zajął pierwsze miejsce na mojej liście. – ciągnie Finkelstein – „Dunn prowadził w swojej firmie strategię bezwarunkowego zwiększania sprzedaży, zamiast skupić się na poprawie podstawowych usług obsługi klienta i oraz oferty online. W tym czasie, Amazon zgarnął większą część rynku.”

Podobne problemy mieli Andrea Jung z Avonu i Rodrigo Rato z Bankia – nie umieli się oni dostosować do zmieniającej się sytuacji gospodarczej na swoich rynkach.

Życie zawodowe a prywatne
Drugim wspólnym elementem była niezdolność rozdzielenia celów biznesowych od prywatnych. Aubrey McClendon, obecny CEO Chesepeake Energy, pożyczył 500 milionów  dolarów prywatnych pożyczek od EIG Global Energy Partners, wspólnika jego firmy. McClendon naraził się w ten sposób na potencjalny ogromny konflikt interesów – jak przypomina nam Sydney Finkelstein, „w spółce notowanej na giełdzie, gdzie prezes odpowiada przed akcjonariuszami, takie zachowanie może wprawić w nielada kłopoty”.
Mark Pincus natomiast, prezes firmy Zynga produkującej gry dla Facebooka, ujawnił brak wiary we własną firmę sprzedając 16 milionów własnych akcji.
Także sam Mark Zuckerberg pojawił się z wyróżnieniem na liście. Ten amator piwa w kapturze kierujący Facebookiem, jest jednak jeszcze w stanie – według prof. Finkelsteina – potwierdzić swoje umiejętności w zarządzaniu.

Bądź świadom, na co naprawdę Cię stać!
Ostatecznym czynnikiem jest przesadna wiara we własne umiejętności. Profesor Finkelstein przyznaje, że „nadmierne zaufanie do siebie samego obniża wydajność każdego szefa.” Jak jednak sam dodaje, nie zna jednak „prezesa, który nie popełniałby tego błędu”...

Najgorsi prezesi 2012
1. Brian Dunn prezes Best Buy
2. Aubrey McClendon prezes Chesapeake Energy,
3. Andrei Jung prezes Avon,
4. Mark Pincus, prezes Zynga,
5. Rodrigo Rato, prezes Bankia,

Wyróżnienia dla 
Mark Zuckerber prezes Facebooka
Andrew Mason prezes Groupona

 

Tuck School of Business

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze