Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Najlepsi i najgorsi prezesi roku 2013

Komentator wGospodarce.pl

Komentator wGospodarce.pl

  • Opublikowano: 13 grudnia 2013, 09:15

    Aktualizacja: 13 grudnia 2013, 10:52

  • 1
  • Powiększ tekst

Profesor Sydney Finkelstein z Tuck School of Business typuje najgorszych i najlepszych szefów upływającego roku.

Założyciel i prezes portalu Amazon.com Jeff Bezos uplasował się na szczycie listy profesora Sydneya Finkelsteina z Tuck School of Business, jako najlepszy CEO 2013 roku. Jego przeciwieństwem jest Eike Batista właściciel holdingu EBX/OGX/OSX, który został uznany za najgorszego szefa upływającego roku. Profesor Finkelstein od trzech lat publikuje listę najgorszych CEO. W tym roku po raz pierwszy stworzył również listę tych najlepszych.

Najlepsi

Według profesora z Tuck School of Business, Jeff Bezos wybił się spośród innych dzięki swojej „długodystansowej wizji, w czasach, w których CEO żyją w ciągłej obawie o kwartalne wyniki finansowe”. Określony jako skrzyżowanie pomiędzy UPS, Nowojorską biblioteką publiczną i gigantycznym domem towarowym, Amazon.com jest zdaniem Finkelsteina nudnym biznesem, który Bezosowi udało się wypromować na świetną markę oferującą niskie ceny.

„Niezwykle konkurencyjne imperium Bezosa rozwija się eliminując słabych graczy, a to, co jest teraz, olbrzymią firmą miało swoje początki w start-upie."

"Bezos buduje swój potencjał zatrudniając absolwentów MBA. Niedawno dokonane przez niego oświadczenie, o tym, że Amazon będzie używał dronów do przesyłek ekspresowych było genialnym chwytem PR-owskim tuż przed Cyber Monday (dzień tanich zakupów przez internet, który ma miejsce tuż po Black Friday). Jeff Bezos jest nowym Stevem Jobsem biznesu”.

Najgorsi

Eike Batista, brazylijski przedsiębiorca, który zbił fortunę na kopalniach złota, stworzył spółki OGX / OSX do eksploatacji złóż naftowych na wybrzeżach Brazylii, gdzie potencjalnie może znajdować się nawet 10 mld baryłek ropy. Niestety, Batista dokonał zbyt optymistycznej prognozy i zlekceważył trudności i koszty związane z wydobyciem ropy naftowej z dna morza, które głównie składało się z soli piasku i skał.

"Eike Batista nie jest doświadczonym menadżerem w branży paliw, ale jest za to utalentowanym sprzedawcą, któremu udało się przekonać inwestorów do włożenia 20 milliardów dolarów w ten projekt”

- analizuje Sydney Finkelstein z Tuck School of Business.

"W rezultacie, Batista, spędził więcej czasu szukając zainteresowanych do swojego projektu niż na jego realizacji i obwinianiu wszystkich innych w momencie kiedy akcje OGX i OSX spadły o 95%. Batista stracił 99% swojego majątku (przed krachem, Batista był na 7 miejscu na liście Forbes najbogatszych ludzi świata z majątkiem 30 miliardów dolarów).

Oto pełna lista najlepszych i najgorszych CEO :

Najlepsi CEO 2013 roku        Najgorsi CEO 2013 roku

1.Jeff Bezos, Amazon        1.Eike Batista, OGX                             
2.Akio Toyoda, Toyota       2.Ron Johnson, J.C. Penney
3.Pony Ma, Tencent           3.Thorsten Heins, Blackberry
4.John Idol, Michael Kors    4.Eddie Lampert, Sears Holdings
5.Reed Hastings, Netflix     5.Steve Ballmer, Microsoft

 

Adriana Szczęsna, Noir sur Blanc

 

 

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

Pomysł na oryginalny prezent!

"Kubek lemingowy wPolityce.pl"

Najgorętszy gadżet sezonu. Idealny dla wszystkich miłośników lemingozy. Kubek o głębokim wnętrzu.

Oni są lemingami - a Ty? Oni piją kawę ze starbunia - Ty możesz ją pić z naszego kubka! Najlepsza kawa, najsłodsza herbata - tylko z lemingowego kubka wPolityce.pl!

Kubek lemingowy wPolityce.pl


Powiązane tematy

Komentarze