Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Grecja liczy na porozumienie z wierzycielami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 kwietnia 2015, 11:30

    Aktualizacja: 6 kwietnia 2015, 11:31

  • 0
  • Powiększ tekst

Rząd Grecji chce osiągnąć wstępne porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami na spotkaniu ministrów finansów strefy euro 24 kwietnia - powiedział grecki minister finansów Janis Warufakis w opublikowanej dziś rozmowie z dziennikiem "Naftemporiki".

"Podczas spotkania eurogrupy 24 kwietnia trzeba wstępnie sfinalizować (negocjacje), zgodnie z porozumieniem zawartym z eurogrupą 20 lutego" - powiedział Warufakis.

Rząd w Atenach, któremu grozi utrata płynności finansowej, chce, by rozmowy zakończyły się "jak najszybciej" - powiedział grecki minister, zastrzegł jednak, że jego kraj nie zaakceptuje warunków, które "dławiłyby go gospodarczo".

"W przeciwieństwie do poprzednich rządów nie skażemy kraju na długotrwałe duszenie się. Rozmowy zakończą się, gdy osiągniemy godne porozumienie, dające greckiej gospodarce szanse na rzeczywistą stabilizację i znaczący wzrost" - powiedział Warufakis.

Zapytany, czy w obliczu piętrzących się trudności myśli o rezygnacji ze swego stanowiska, grecki minister odparł: "Ani przez chwilę".

20 lutego Atenom udało się porozumieć z wierzycielami w sprawie przedłużenia o cztery miesiące pomocy zagranicznych kredytodawców. Pomoc ta - warta 7,7 mld euro ostatnia transza pakietu ratunkowego - została jednak uzależniona od opracowania przez Grecję nowej listy reform, która musi zostać zatwierdzona przez kredytodawców, czyli UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Warufakis uspokajał w niedzielę po spotkaniu z szefową Funduszu Christine Lagarde, że Grecja "ma zamiar wywiązać się ze wszelkich zobowiązań wobec kredytodawców", w tym spłacić w terminie, do czwartku, opiewający na 450 mln euro kredyt od MFW.

W ostatnich dniach pojawiły się sygnały ze strony greckich władz, że mogą być z tym kłopoty, a kraj będzie musiał wybrać 9 kwietnia między spłaceniem raty a wypłaceniem pensji i emerytur. Później zaczęto dementować te informacje.

Grecja nie otrzymała środków z pakietu ratunkowego od sierpnia ubiegłego roku i znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Według źródła państwo greckie ma środki wystarczające do 20 kwietnia.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze