Informacje

Andrzej Duda, fot. PAP Radek Pietruszka
Andrzej Duda, fot. PAP Radek Pietruszka

Andrzej Duda: podnieść kwotę wolną od podatku - na początek do 8 tys. zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 kwietnia 2015, 23:21

  • 15
  • Powiększ tekst

Kwota wolna od podatku z obecnych 3091 zł powinna być podniesiona na początek przynajmniej do 8 tys. zł, a później powinna być stopniowo podnoszona - mówił w sobotę w Radiu Maryja i Telewizji Trwam kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.

Kandydat wskazał podwyższenie kwoty wolnej jako wsparcie dla rodzin, zwłaszcza rodzin, które mają najtrudniejszą sytuację, najmniejsze dochody.

"Dzisiaj mamy zupełnie żenującą sytuację. Kwota wolna od podatku to jest 3091 zł, a minimum egzystencji, minimum biologiczne, poniżej którego zaczyna się zagrożenie dla życia, człowiek jest zwyczajnie niedożywiony to jest 6,5 tys. zł. Kwota wolna, która ma być odciążeniem dla mniej zarabiających (...) wynosi 3091 zł" - powiedział Duda w programie "Rozmowy niedokończone" w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Zaznaczył, że w innych krajach kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa, m.in. w Wielkiej Brytanii w przeliczeniu jest to ok. 58 tys. zł, a w Czechach i na Słowacji wynosi kilka razy więcej niż w Polsce.

"To jest ten jeden z pierwszych ruchów, które powinny być wykonane. To oczywiście będzie jakiś koszt dla budżetu, bo prawda będą mniejsze wpływy podatkowe. (...) A co zrobią ludzie z tymi pieniędzmi, które im w ten sposób zostaną? Zaszyją je w materacach? Nie, pójdą do sklepu i zrobią zakupy (...), więc państwo pobierze od tego VAT, a to będzie oznaczało wzrost popytu, będzie również oznaczało zwiększenie obrotów handlowych, czyli to plus dla gospodarki" - argumentował polityk PiS.

Podkreślił, że według niego kwota wolna od podatku "powinna być w jak najszybszym tempie podniesiona przynajmniej do 8 tys. zł, a potem stopniowo powinna być podwyższana".

Duda powiedział też, że powinny zostać stworzone mechanizmy podatkowe, które zachęcą przedsiębiorców do inwestowania pieniędzy, rozwijania swoich firm.

"Należy wprowadzić niższy podatek dla właścicieli małych firm, którzy zatrudniają co najmniej trzy osoby. Uważam, że podatek mógłby zostać obniżony do 15 proc. To też kwestia możliwości odliczania wydatków inwestycyjnych w całości w tym samym roku, w który zostały one poniesione. Gdyby były to wydatki o charakterze innowacyjnym, na badania i rozwój to nawet i w podwójnej wysokości" - mówił.

Kwotę wolną od podatku określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód poniżej tego progu jest wolny obowiązku zapłacenia podatku, a podatek płaci się od dochodu powyżej progu. Kwota wolna od podatku w wysokości 3091 zł obowiązuje od 2009 r.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze