
AKTUALIZACJA
Będzie pojedynek Trzaskowskiego z Nawrockim!
Według wyników exit poll Ipsos pierwszej tury wyborów prezydenckich w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył Rafał Trzaskowski, drugi jest Karol Nawrocki, tuż za nim Sławomir Mentzen. Według sondażowych wyników exit poll z badania Ogólnopolskiej Grupy Badawczej dla TV Republika kolejność jest identyczna.
Wyniki exit poll Ipsos pierwszej tury wyborów prezydenckich:
Rafał Trzaskowski - 30,8 proc.
Karol Nawrocki - 29,1 proc.
Sławomir Mentzen - 15,4 proc.
Grzegorz Braun - 6,2 proc.
Adrian Zandberg - 5,2 proc.
Szymon Hołownia - 4,8 proc.
Magdalena Biejat - 4,1 proc.
Krzysztof Stanowski - 1,3 proc.
Joanna Senyszyn - 1,3 proc.
Marek Jakubiak - 0,8 proc.
Artur Bartoszewicz - 0,5 proc.
Maciej Maciak - 0,4 proc.
Marek Woch - 0,1 proc.
Frekwencja najwyższa w historii pierwszej rundy?
Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP, w pierwszej turze wyborów prezydenckich głos oddało 66,8 proc. uprawnionych. Dla porównania w 2020 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 64,51 proc., w 2015 r. zaledwie 48,96 proc., w 2010 r. - 54,94 proc., 2005 r. - 49,74 proc., 2000 r. - 61,12 proc., 1995 r. - 64,70 proc., a w 1990 r. - 60,63 proc.
Wyższa frekwencja w wyborach prezydenckich była tylko dwa razy w drugich turach: w 1995 r. (68,23 proc.) i 2020 r. (68,18 proc.).
Z badania exit poll Ipsosu wynika, że w niedzielę najwyższa frekwencja była w województwach: mazowieckim (71,3 proc.), małopolskim (70,1 proc.), łódzkim i pomorskim (68,2 proc.). Na drugim biegunie znalazły się województwa: opolskie (59,1 proc.), lubuskie (62,3 proc.), warmińsko-mazurskie (63 proc.) i zachodniopomorskie (63,4 proc.).
Jeśli chodzi o grupy wiekowe, najwyższą frekwencję odnotowano w przedziale 50-59 lat (74,5 proc.). Wśród najmłodszych głosujących (18-29 lat) wyniosła ona 72,8 proc. W grupie 30-39 lat zagłosowało 68,8 proc. uprawnionych, a w wieku 40-49 lat - 66,8 proc. Najniższa mobilizacja była wśród osób powyżej 60 lat – 59,3 proc.
Kto gdzie zwyciężył?
Rafał Trzaskowski w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył w 10 województwach, Karol Nawrocki w sześciu - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP.
Trzaskowski w I turze uzyskał najwyższy wynik w 10 województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.
Nawrocki uzyskał najwyższe poparcie w sześciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim.
»» Relacja z I tury wyborów prezydenckich na portalu wPolityce.pl w publikacji RELACJA. Znamy wyniki exit poll wyborów prezydenckich! Nawrocki tuż za Trzaskowskim. Wysoko Braun i Zandberg, fatalny wynik Hołowni
»» Wieczór wyborczy na antenie telewizji wPolsce24
Exit poll OGB: Trzaskowski i Nawrocki mocniejsi, Zandberg wyżej
Według sondażowych wyników exit poll z badania Ogólnopolskiej Grupy Badawczej dla TV Republika w I turze wyborów prezydenckich wygrał Rafał Trzaskowski a drugi był Karol Nawrocki.
Wyniki exit poll OGB pierwszej tury wyborów prezydenckich:
Rafał Trzaskowski - 31,6 proc.
Karol Nawrocki - 29,8 proc.
Sławomir Mentzen - 14 proc.
Adrian Zandberg - 6 proc.
Grzegorz Braun - 5,4 proc.
Szymon Hołownia - 4,7 proc.
Magdalena Biejat - 4,4 proc.
Krzysztof Stanowski - 1,3 proc.
Joanna Senyszyn - 1,3 proc.
Marek Jakubiak - 0,7 proc.
Artur Bartoszewicz - 0,5 proc.
Maciej Maciak - 0,2 proc.
Marek Woch - 0,1 proc.
Nawrocki zwołuje wielki marsz patriotów na 25 maja
„Jestem dumny, wdzięczny i zobowiązany” – powiedział Karol Nawrocki po ogłoszeniu wyników exit poll, w których zajął drugie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich.
My te wybory 1 czerwca po prostu wygrać musimy! Musimy wygrać te wybory, by nie domknął się monopol władzy jednego środowiska politycznego, by w Polsce nie było monowładzy. Jedynym klockiem, elementem, by system władz wpadł w ręce jednego środowiska jest dzisiaj Rafał Trzaskowski. Dlatego Donald Tusk tak bardzo potrzebuje Rafała Trzaskowskiego, swojego następcy w Pałacu Prezydenckim. Mają Sejm, Senat, mają premiera, chcą mieć prezydenta, aby w Polsce wprowadzić walutę euro, aby przyspieszyć pakt migracyjny, by jeszcze bardziej kierować nienawiść do opozycji, każdej opozycji, nie tylko opozycji konserwatywnej. Chcą Rafała Trzaskowskiego w Pałacu Prezydenckim po to, by domknąć monopol władzy jednego środowiska.
Musimy powstrzymać marsz Donalda Tuska do jednowładztwa - mówił Karol Nawrocki podczas wieczoru wyborczego. Na 25 maja zaprosił wszystkich, którym dobro Polski jest bliskie, do Warszawy na „wielki marsz za Polską”.
Nawrocki podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że w niedzielę przypada rocznica urodzin Jana Pawła II. „To szczególna rocznica, która zobowiązuje nas wszystkich także w trakcie najbliższych wyborów” - ocenił.
„W poszukiwaniu dialogu, niezależnie od tego, jak państwo głosowaliście w pierwszej turze wyborów prezydenckich, wszystkich tych, którym dobro Polski, dobro naszej ojczyzny jest bliskie. Dla wszystkich tych, dla których Polska jest ważna, niezależnie od waszych poglądów politycznych, i wszystkich was, chcę zaprosić 25 maja do Warszawy na wielki marsz za Polską. Polska musi wygrać” - oświadczył.
Trzaskowski: dużo pracy przed nami
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, po ogłoszeniu wyników sondażowych wyborów, podkreślił, że przed drugą turą potrzebna jest pełna determinacja i przekonanie wszystkich do jego kandydatury.
Cieszę się że wygrałem pierwszą turę, ale jeszcze dużo pracy przed nami - dodał.
„Mówiłem, że będzie bardzo blisko i jest blisko” - powiedział Trzaskowski po ogłoszeniu wyników sondażowych. „Idziemy po zwycięstwo” - dodał.
Sek, PAP
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.