Informacje

Premier Grecji Aleksis Cipras i szef KE Jean-Claude Juncker fot. PAP/ EPA /JULIEN WARNAND
Premier Grecji Aleksis Cipras i szef KE Jean-Claude Juncker fot. PAP/ EPA /JULIEN WARNAND

Grecja gra na czas: chce scalić płatności w czerwcu, spłata pod koniec miesiąca

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 czerwca 2015, 21:17

  • 1
  • Powiększ tekst

Rząd Grecji chce połączyć cztery wypadające w czerwcu terminy uiszczenia zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w jeden, z terminem płatności 30 czerwca - poinformował w czwartek rzecznik MFW. Taki zabieg jest zgodny z zasadami tej instytucji. Płatność 300 mln euro - kolejnej raty dla MFW przypada na piątek 5 czerwca.

"Greckie władze poinformowały dziś (w czwartek - PAP) Fundusz, że zamierzają połączyć cztery czerwcowe płatności w jedną, z terminem 30 czerwca" - poinformował w wysłanym komunikacie rzecznik MFW Gerry Rice.

Zgodnie z decyzją podjętą pod koniec 70. państwo członkowskie Funduszu może poprosić o takie rozwiązanie, jeśli uiszczenie kilku płatności w jednym miesiącu przysporzyłoby mu trudności administracyjnych” - przypomniał. Takie rozwiązanie nie obejmuje terminów spłat odsetek.

Wcześniej w czwartek szefowa MFW Christine Lagarde oceniła, że w zaproponowanej dzień wcześniej władzom Grecji propozycji międzynarodowi wierzyciele wykazali się znaczną elastycznością, biorąc pod uwagę polityczną i społeczną sytuację w kraju.

Jak powiedziała na konferencji prasowej w Waszyngtonie Lagarde, wspólna, uzgodniona przez Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny propozycja "jasno pokazuje znaczną elastyczność ze strony instytucji (...), tak by wziąć pod uwagę sytuację polityczną i społeczną w Grecji i by złagodzić konsekwencje niezbędnych środków, które należy podjąć".

Ta elastyczność - wyjaśniła - dotyczy różnych kwestii, w tym rynku pracy oraz czasu i tempa fiskalnej konsolidacji, tak by jej wdrażanie przebiegało łagodniej dla mieszkańców Grecji.

W środę doszło do spotkania w Brukseli między szefami KE i eurogrupy z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, podczas którego Europejczycy przedstawili mu plan, którego celem jest odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro.

Lagarde oceniła, że spotkanie było "konstruktywne", gdyż "daje czas, podczas którego będziemy mogli usłyszeć w szczegółach od władz greckich ich odpowiedź, komentarze i stanowisko w sprawie wspólnej propozycji, jaką im wczoraj przedstawiono".

Dodała też, że zgodnie z zapowiedzią Ciprasa oczekuje, iż Grecja zacznie w piątek spłacać zobowiązania wobec MFW. "Powiedział, żeby się nie martwić, więc jestem spokojna" - powiedziała Lagarde.

Tymczasem rzecznik rządzącej Syrizy Nikos Filis oznajmił w środę, że Grecja nie spłaci 5 czerwca należności wobec MFW, jeśli w najbliższych dniach nie pojawi się perspektywa porozumienia z wierzycielami.

Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro.

Po rozmowach w Brukseli szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ocenił spotkanie jako "bardzo dobre" i zapowiedział, że rozmowy będą wznowione w najbliższych dniach.

Premier Grecji już w nocy ze środy na czwartek odrzucił jednak część propozycji złożonych przez wierzycieli Aten, ponieważ - jak podkreślił - znajdowały się tam punkty, "których nikt nie może uznać za podstawę do dyskusji". Grecki premier podał przykład redukcji najniższych emerytur i podwyżki VAT na elektryczność.

"W rezultacie grecka propozycja pozostaje jedyną realistyczną propozycją na stole" - dodał. Przyznał zarazem, że w planie pożyczkodawców były punkty pozytywne, jak propozycja obniżenia pierwotnej nadwyżki budżetowej Grecji.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze