Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

Władimir Putin ostro o terroryzmie i jego wpływie na światową gospodarkę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 15 listopada 2015, 13:18

    Aktualizacja · 15 listopada 2015, 18:47

  • 2
  • Tagi: ekologia Francja gospodarka polityka Rosja terror Władimir Putin
  • Powiększ tekst

Podołać terrorystycznemu zagrożeniu i pomóc uchodźcom można jedynie przez połączenie wysiłków całego świata - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę na nieformalnym spotkaniu liderów BRICS na marginesie szczytu G20 w Antalyi. Rozmawiał tam z prezydentem USA Barrackiem Obamą

"Doskonale rozumiemy, że poradzić sobie z terrorystycznym zagrożeniem i pomoc milionom ludzi, którzy stracili dach nad głową, można jedynie łącząc wysiłki całej społeczności międzynarodowej" - powiedział Putin na nieformalnym spotkaniu przywódców państw BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz RPA.

"Widzieliśmy wszyscy okropność tego, co się stało w Paryżu. Współczujemy ludziom, lecz zawsze opowiadamy się za połączeniem wysiłków w celu efektywnej walki z zagrożeniem terrorystycznym" - oświadczył Putin.

Zaznaczył przy tym, że działać należy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, przestrzegając norm międzynarodowych i szanując suwerenność każdego państwa.

Odnosząc się do nieformalnego spotkania BRICS Putin powiedział, że daje ono możliwość sprawdzenia podejścia do kluczowych kwestii, jakie będą poruszone w tureckiej Antalyi na dwudniowym szczycie G20 - dwudziestu najbogatszych krajów świata. Oczekuje się, że szczyt zdominują tematy konfliktu w Syrii, kryzysu migracyjnego i globalnego ocieplenia - przed międzynarodową konferencją klimatyczną w Paryżu.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama odbyli w niedzielę na marginesie szczytu najbogatszych krajów świata G20 w Antalyi na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie.

Biały Dom uznał trwającą 35 minut rozmowę za konstruktywną i poinformował, że obaj przywódcy zgodzili się, iż po zamachach w Paryżu rozwiązanie konfliktu w Syrii jest jeszcze pilniejszym wyzwaniem niż dotąd.

Według przedstawiciela Białego Domu obaj przywódcy odnotowali postęp dokonany w wielostronnych wiedeńskich rozmowach dyplomatycznych dotyczących Syrii i zgodzili się co do potrzeby politycznej transformacji w tym kraju, mediacji ONZ w rozmowach pokojowych między rządem a opozycją oraz zawieszenia broni.

Biały Dom poinformował także, że Obama wyraził zadowolenie z wysiłków wszystkich krajów zwalczających Państwo Islamskie (IS) i podkreślił wagę skoncentrowania rosyjskich działań w Syrii na zwlaczaniu IS.

Z kolei rosyjskie agencje powołujące się na doradcę prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurija Uszakowa podały, że zdaniem Putina USA i Rosja mają podobne strategiczne cele w walce z Państwem Islamskim, natomiast różnią się w sprawie taktyki działania.

PAP/ as/

Komentarze