Informacje

Po rozmowach w Kancelarii Prezydenta ruch Pro Futuris widzi szansę, by w ciągu miesiąca powstał konkretny projekt w sprawie "frankowiczów"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 grudnia 2015, 12:28

    Aktualizacja: 6 grudnia 2015, 12:31

  • 8
  • Powiększ tekst

Projekt mający rozwiązać problemy "frankowiczów" musi z jednej strony odpowiadać potrzebom osób, które mają kredyty w walutach obcych, a z drugiej strony gwarantować stabilność systemu finansów publicznych - mówi doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha. Ruch Pro Futuris spodziewa się, że kolejne spotkania w ciągu miesiąca powinny doprowadzić do przedstawienia w Sejmie projektu w sprawie "frankowiczów"

"Prace nad rozwiązaniem problemów +frankowiczów+ będą nadal prowadzone. Gdy projekt zostanie przedyskutowany z zainteresowanymi środowiskami, trafi do Sejmu" - zapowiedział doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha w niedzielę rozmowie z PAP.

Jak podkreślił, prace nad projektem "muszą być prowadzone w taki sposób, by z jednej strony dały rozwiązanie problemów czy to +frankowiczów+ czy osób, które brały pożyczki bądź kredyty w innych walutach obcych, a z drugiej strony by rozwiązanie to było stabilne dla systemu finansów publicznych oraz by uwzględniało kontekst wszystkich skutków społeczno-gospodarczych".

Ruch Pro Futuris, zrzeszający osoby, które mają kredyty hipoteczne w walutach obcych, przede wszystkim frankach szwajcarskich, poinformował w niedzielę, że przedstawiciele protestujących w sobotę "frankowiczów" zostali przyjęci w Pałacu Prezydenckim. "Frankowicze" przedstawili swoje postulaty dotyczące m.in. objęcia ustawą także osób samozatrudnionych czy likwidacji wskaźnika WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym) z umów kredytowych.

Pro Futuris spodziewa się, że kolejne spotkania w ciągu miesiąca powinny doprowadzić do przedstawienia projektu w Sejmie. Z przebiegu spotkania - jak podał ruch w komunikacie - wynika, że ewentualne usunięcie wskaźnika WIBOR z umów kredytowych wymagałoby odrębnych zmian w przepisach.

Jeszcze podczas kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda zapowiedział pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyty walutowe m.in. we frankach. Deklarował, że jeśli zostanie prezydentem, w ciągu pierwszych trzech miesięcy urzędowania złoży w parlamencie projekt ustawy, która rozwiąże ten problem.

W połowie października poinformował, że trwają prace nad odpowiednim projektem. Jak zapowiadał wówczas, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że "frankowicze" znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach. Wyjaśnił, że pracuje nad nim specjalny zespół, w którym znajdują się również przedstawiciele protestujących kredytobiorców.

Na początku listopada - po trzech miesiącach urzędowania prezydenta - minister w jego kancelarii Maciej Łopiński poinformował, że prace zespołu przygotowującego projekt dotyczący "frankowiczów" zostają przedłużone.

O szczegółach decyzji Kancelarii Prezydenta czytaj tutaj:

Kancelaria Prezydenta przedłuża prace nad projektem ustawy o przewalutowaniu kredytów

Kancelaria Prezydenta podała kilka dni temu, że w pracach nad rozwiązaniem problemu „frankowiczów” biorą aktywny udział przedstawiciele rządu.

Informacja o rozmowach w Kancelarii Prezydenta czytaj tutaj:

Teraz już trójstronnie o kredytach frankowych

Ruch Pro Futuris zapowiedział kolejną manifestację w Warszawie na 15 stycznia 2016 r.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze