Informacje

Fot. FreeImages.pl/Tomasz A. Poszwa
Fot. FreeImages.pl/Tomasz A. Poszwa

Przelewy natychmiastowe coraz bardziej popularne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 lutego 2016, 08:53

  • 1
  • Powiększ tekst

W ubiegłym roku system Express Elixir obsługujący natychmiastowe rozliczenia transakcji bezgotówkowych przetworzył 1,5 mln komunikatów – o ponad 50 proc. więcej niż w 2014 roku, a ich wartość sięgnęła 6,7 mld zł. Przelewy natychmiastowe sprawdzają się zwłaszcza w sytuacjach, gdy w ostatniej chwili chcemy kupić prezent, bilet czy opłacić rachunki. W kolejnych miesiącach popularność zdobywać będą natychmiastowe przelewy na numer telefonu.

– W 2015 roku w systemie płatności natychmiastowych rozliczyliśmy prawie 1,5 mln komunikatów. Jest to istotny wzrost w stosunku do roku 2014, kiedy było ich nieco ponad 900 tys. – mówi Michał Szymański, wiceprezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej SA. – Warto zwrócić uwagę na fakt, że system sukcesywnie wdrażany jest w kolejnych bankach. W ubiegłym roku to grono zostało poszerzone o dwadzieścia dwa banki spółdzielcze.

Z badania „Wizerunku polskiego sektora bankowego”, zrealizowanego w ubiegłym roku przez TNS Polska na zlecenie ZBP i KIR, wynika, że co piąty klient banków w Polsce przynajmniej raz zlecił transakcję natychmiastową. Rosnąca z roku na rok popularność przelewów natychmiastowych wynika ze zmieniających się potrzeb konsumentów. Respondenci cytowanego badania podkreślali, że przelewy powinny być szybkie (32 proc.) i bezpieczne (25 proc.). Ci, którzy z przelewów natychmiastowych korzystają regularnie, najbardziej cenią sobie kontrolę nad momentem realizacji transakcji i pewność, że pieniądze w ciągu kilku sekund trafią do odbiorcy (23 proc.).

Przelew natychmiastowy może być ratunkiem w sytuacjach, gdy mamy ostatni dzień na spłatę raty kredytu czy opłacenie rachunku, kiedy zapomnieliśmy o zakupie prezentu czy decydujemy się na zakup – np. wycieczki zagranicznej – w ostatniej chwili. Jest to rozwiązanie szczególnie doceniane przez osoby, które chcą dokładnie wiedzieć, kiedy pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy. Przelewy natychmiastowe rozliczane są przez KIR w trybie ciągłym – 24 godziny na dobę przez cały rok, czyli również w weekendy i w święta.

– Polska jest jednym z liderów w skali Europy w tym zakresie. W tej chwili coraz większą wagę przykłada się do upowszechnienia płatności natychmiastowych w innych krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy czy Francja. Można się spodziewać, że ten rok przyniesie powstanie nowych systemów rozliczeniowych, przeznaczonych właśnie do realizacji takich płatności – mówi Michał Szymański. – Coraz więcej mówi się także o interoperacyjności płatności natychmiastowych w Europie.

System Express Elixir jest podstawą natychmiastowych rozliczeń bezgotówkowych na numer telefonu (tzw. płatności P2P). Pod koniec ubiegłego roku we współpracy z firmą Polski Standard Płatności, odpowiedzialną za rozwój systemu płatności mobilnych BLIK, KIR wdrożył w systemie Express Elixir płatności P2P, czyli realizowane na numer telefonu komórkowego. Tego typu przelewy zdobyły już dużą popularność np. na rynku szwedzkim. Eksperci KIR oceniają, że z czasem również w Polsce przyczynią się one do ograniczenia udziału gotówki w rozliczeniach prywatnych.

(Newseria.pl)

Powiązane tematy

Komentarze