Informacje

fot. YouTube
fot. YouTube

Wielki teleskop Chin i wielka krytyka

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 lutego 2016, 10:43

    Aktualizacja: 17 lutego 2016, 10:44

  • 1
  • Powiększ tekst

Chiny do tej pory zainwestowały w swój program kosmiczny miliardy dolarów i Państwo Środka wcale nie zamierza zwalniać tempa. Teraz jednak, przy okazji budowy największego teleskopu świata, władze Chin muszą zmierzyć się z międzynarodową krytyką.

Chiński program kosmiczny powoli dogania osiągnięcia NASA i z pewnością prześcignął osiągnięcia Rosjan. Trwająca budowa teleskopu FAST pociągnie jednak za sobą też szkody dla mieszkańców Chin. Z obszaru, na którym wznoszony jest teleskop, wysiedlono 9110 osób. Wywołało to krytyczne opinie wobec chińskiego programu kosmicznego - najgłośniej protestują Rosja oraz USA.

Sam teleskop ma za zadanie poszukiwanie śladów życia pozaziemskiego, korzystając z precyzyjnej technologii panelowej, która pozwoli na niezwykle dokładne zdjęcia i obserwacje. Cały projekt wart jest 700 mln dolarów (1,2 mld juanów) i powstaje w prowincji Guizhou. Jak przyznaje Wu Xiangping, dyrektor Chińskiego Towarzystwa Astronomicznego, teleskop może pomóc w rozwiązaniu wielu zagadek wszechświata.

CZYTAJ TEŻ: Baza górnicza na Księżycu i przemysłowe wykorzystanie asteroid może być kwestią lat: Plany i technologie już powstają

Na razie jednak chińskie władze muszą poradzić sobie z kontrowersjami i międzynarodową krytyką.

Xinhua/ CNN Hong Kong/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze