Informacje

fot. FreeImages.com/Tatiana Mironova
fot. FreeImages.com/Tatiana Mironova

Ukraina musi kontynuować politykę reform - apelują szefowie MSZ Niemiec i Francji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 lutego 2016, 09:04

    Aktualizacja: 22 lutego 2016, 09:05

  • 1
  • Powiększ tekst

Ukraina powinna jasno opowiedzieć się za kontynuacją polityki reform - zaapelowali do ukraińskich władz ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji - Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault. Obaj ministrowie przyjadą wieczorem do Kijowa.

"Francja, Niemcy, UE i wielu innych międzynarodowych partnerów jest gotowych do udzielenia Ukrainie wsparcia w modernizacji państwa, społeczeństwa i gospodarki. W zamian za naszą solidarność i wsparcie spodziewamy się jasnego opowiedzenia się miarodajnych sił politycznych na Ukrainie za kontynuacją polityki reform" - napisali Steinmeier i Ayrault na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Ukraina zawarła ze wspólnotą międzynarodową "pakt dla przyszłości" - przypominają obaj ministrowie apelując, aby "wypełnić go treścią". "To jest zobowiązanie wobec ludzi, którzy walczyli na Majdanie i w wielu częściach kraju o dobrobyt i wolność" - czytamy w apelu opublikowanym na łamach "FAZ".

Zdaniem ministrów Ukraina zrobiła w minionych dwóch latach "duże postępy". Steinmeier i Ayrault wymieniają m. in. reformę sektora energetycznego, odnowę policji i systemu bankowego.

"Ramy prawne do walki z korupcją zostały stworzone, wprowadzono elektroniczny system rozdziału publicznych zamówień" - czytamy w piśmie. Ministrowie zaznaczają, że przy wszystkich trudnościach dostrzec można "oznaki rozwoju".

Ministrowie zastrzegają, że kompleksowa modernizacja kraju, której domagają się obywatele, jest jeszcze "daleka". Napominają władze Ukrainy, by "nie zatrzymywały się w połowie drogi", i opowiadają się za decentralizacją państwa i administracji.

"W historii Ukrainy jest wiele tragicznych wydarzeń. Pragniemy, aby tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie. Zależy to od kierownictwa w Kijowie" - piszą szefowie dyplomacji Niemiec i Francji.

Steinmeier i Ayrault spotkają się w poniedziałek w południe w Berlinie, skąd wspólnie udadzą się do Kijowa. W stolicy Ukrainy będą rozmawiać z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem a także z ministrami, którzy ostatnio podali się do dymisji lub zagrozili, że to zrobią. W ub. czwartek na Ukrainie faktycznie przestała istnieć koalicja rządowa, gdy dwa dni wcześniej w parlamencie podjęto nieudaną próbę obalenia rządu.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze