Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

10 miast, w których żyje się najlepiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lutego 2016, 13:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Dwa polskie miasta znalazły się w rankingu najlepszych miast do życia według Mercer, jednej z największych na świecie firm konsultingowych w branży HR. Według zestawienia Quality of Living Index najlepiej jednak mieszkać w Kanadzie, Australii lub całkiem niedaleko na zachód od naszej granicy.

Co roku Mercer tworzy indeks jakości życia, za pomocą którego bada, w jakich miastach żyje się najlepiej. To jeden z najbardziej kompleksowych rankingów tego rodzaju. Mercer tworzy go na potrzeby międzynarodowych firm, które szukają najlepszych lokalizacji dla swoich pracowników. Za jego pomocą korporacje wyliczają również stawki, jakie powinny płacić w związku z tym, że wysyłają swoich pracowników w dane miejsce.

Mercer zbadał 450 miast na całym świecie, a tworząc swój indeks wziął pod uwagę 10 czynników: środowisko polityczne i społeczne (np. stabilność polityczną, bezpieczeństwo); środowisko gospodarcze (np. poziom usług bankowych); kwestie kulturalne i społeczne (np. ograniczenia wolności osobistej); ochrona zdrowia (np. występowanie chorób zakaźnych czy zanieczyszczenie powietrza); edukacja (np. dostępność międzynarodowych szkół); usługi publiczne i komunikacja (m.in. korki); rekreacja (np. dostęp do kultury wyższej); dobra konsumenckie (np. dostępność dóbr codziennego użytku); warunki mieszkaniowe (m.in. koszty wynajmu nieruchomości) oraz środowisko naturalne (np. klimat).

Co wynika z tegorocznego rankingu Mercera? Patrząc na miasta, które znalazły się w czołówce zestawienia, jest kilka państw, w których jakość życia jest szczególnie wysoka, a szczególnie wyróżniają się trzy rejony świata: Kanada (a zwłaszcza Vancouver, Toronto, Ottawa i Montreal), Australia i Nowa Zelandia (tu wyróżniają się Auckland, Sydney, Wellington czy Melbourne) oraz trzy europejskie państwa - Niemcy, Szwajcaria i Austria, której stolica siódmy raz z rzędu wygrała ranking.

Jak oceniane są polskie miasta? Nie najlepiej. W Europie Środkowej i Wschodniej najwyższą pozycję zajęła Praga (69. miejsce), a po stolicy Czech także Lublana (76.) i Budapeszt (77.). Najwyższe miejsce spośród polskich miast zajęła Warszawa, ale znalazła się dopiero na 79. miejscu, które dzieli z Wilnem. W pierwszej setce znalazł się również Wrocław.

Oto 10 miast, które zajęły najwyższe pozycje w tegorocznym rankingu Mercera:

10: Sydney, Australia - Miasto wytwarza 7 proc. PKB Australii, a co piąta osoba zatrudniona w australijskim sektorze finansowym pracuje właśnie w Sydney. Na wysoką pozycję na liście wpływa również stan środowiska naturalnego i bogata oferta kulturalna (fot. FreeImages/Ante C.).

tytuł

9: Kopenhaga, Dania - Duńskie miasto od lat jest wybierane jako jedno z najlepszych miejsc do życia - zawdzięcza to między innymi sprzyjającym możliwościom do zachowywania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (fot. Foter.com/romanboed).

tytuł

8: Genewa, Szwajcaria - Miasto postrzegane jako światowa stolica dyplomacji i miejsce zamieszkania wielu z najbogatszych ludzi świata. Jest niezwykle bezpieczne, a jego mieszkańcy wysoce wyedukowani (fot. Foter.com/ITU Pictures).

tytuł

7: Frankfurt, Niemcy - Miasto biznesu i handlu jest znane z organizacji wielu słynnych targów, w tym motoryzacyjnego Frankfurt Motor Show (fot. Foter.com/Kiefer.).

tytuł

6: Dusseldorf, Niemcy - Miasto w zachodnich Niemczech jest znane jako centrum mody i sztuki. Wysoką pozycję na liście zawdzięcza dobrze zbilansowanym wynikom we wszystkich 10 obszarach badanych przez Mercera (fot. Foter.com/Polybert49).

tytuł

5: Vancouver, Kanada - Vancouver jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i kulturalnie miast w Kanadzie. Dla ponad połowy mieszkańców miasta angielski nie jest pierwszym językiem (fot. Foter.com/JamesZ_Flickr).

tytuł

4: Monachium, Niemcy - To ważny ośrodek gospodarki Niemiec i regularny bywalec najwyższych miejsc w rankingach najlepszych miast do życia (fot. Pexels.com).

tytuł

3: Auckland, Nowa Zelandia - Zbudowane wokół dwóch portów miasto miejsce na podium zawdzięcza zrównoważonej gospodarce, zachwycającemu środowisku oraz wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa (fot. Pexels.com).

tytuł

2: Zurych, Szwajcaria - To centrum gospodarcze i kulturalne regularnie znajduje się w czołówce nie tylko listy Mercera, ale również innych rankingów przedstawiających najlepsze miejsca do życia (fot. Foter.com/szeke).

tytuł

1: Wiedeń, Austria - Stolica Austrii znalazła się na czele rankingu po raz siódmy z rzędu (fot. Foter.com/akk_rus).

tytuł

ak

Powiązane tematy

Komentarze